В Сърбия влязоха в сила нови мерки

Getty Images/Guliver (архив)
share

От снощи в 21 часа в Сърбия се затварят кафенета, ресторанти, барове, търговски центрове, всички магазини, освен хранителните, кина, музеи, козметични и фризьорски салони, фитнес центрове, басейни, съобщава вестник "Данас".

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Мерките ще важат от сряда, 17 март, до неделя, 21 март. Белградските издания отбелязват, че сръбското правителство е подчертало, че локдаунът няма да важи за предприятията и фабриките.

Също така в обичайното работно време ще отворят всички гишета на държавната администрация, пощите, банките, застрахователните дружества, обменните бюра, предава БТА.

Ваксинацията ще продължи да се провежда по план и в следващите дни, така че новите мерки по никакъв начин не застрашават имунизацията, заяви сръбското правителство.

Сърбия е убедена в надеждността и безопасността на ваксината на АстраЗенека

Изданията отбелязват, че досега в страната коронавирус е потвърден при 526 112 души, а борбата с КОВИД-19 са загубили 4778 души.

Според последните данни на здравните власти новодиагностицирани с коронавирус са 5201 души, а още 31 пациенти са починали от последиците на заразата.

Властите предупреждават, че прилагането на строгите мерки вероятно ще бъде продължено. Имунологът и член на Кризисния щаб Сърджа Янкович заяви, че здравната ситема е толкова напрегната, че "ситуацията е неудържима", пише "Вечерне новости". Епидемиологът Предраг Кон заяви пред националната телевизия, че ситуацията е по-лоша отколкото през ноември, отбелязват изданията. Кон отправи апел към гражданите да се ваксинират.

Пълно затваряне в Сърбия, ето какво ще може да се купува

Прищина би могла да усети негативни реакции заради откриването на посолство на Прищина в Ерусалим преди всичко от Турция, държавата, която основно подкрепя Прищина за формирането на така наречената армия на Косово, пише "Вечерне новости", цитирайки мнението на Милован Дрецун, председател на комисията за Косово в парламента на Сърбия. Анкара би могла да предприеме някои действия в международен план, особено сред ислямските държави, настоявайки за санкциониране на Прищина. Но не смятам, че тези санкции биха могли да бъдат насочени към оттегляне на признаването на Косово, заяви Дрецун.

Вижте и това видео от нашия архив:

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини