Храмът "Света София" в Истанбул, чийто статут на музей беше сменен наскоро със статут на джамия по решение на турските власти, трябва да бъде съхранен като междукултурно пространство, заявиха специалният докладчик на ООН за културните права Карима Бенун и специалният докладчик по религиозните въпроси Ахмед Шахид, цитирани от БТА.
Те споделят безпокойствата на организацията на ООН по въпросите на образованието, науката и културата (ЮНЕСКО), че "трансформацията на това място, имащо огромна универсална стойност, изисква предварително уведомление и консултации с всички заинтересовани лица, за да бъдат обезпечени човешките права на всички".
По думите на експертите "би било историческа грешка в настоящия труден за света момент да се предприемат действия, които разединяват религиозните и културни групи в Турция и отвъд пределите й, вместо да ги обединяват".
Те подчертават, че "Света София" "трябва да бъде съхранена като междукултурно пространство, отразяващо разнообразието и многостранността на Турция и нейната история".
Миналия петък "Света София", построена през шести век като християнска базилика, отново отвори врати за мюсюлмански богослужения. Това стана възможно след решение на 10 юли на турския Държавен съвет /висшия административен съд/, който отмени указ на министерския съвет от 1934 г., даващ на "Света София" статут на музей.