Карантина по райони ще може да бъде прилагана в Турция с цел овладяване на разпространението на новия коронавирус, съобщава днес турският в. "Тюркие". Това ще става с решение на валиите (окръжните управители) на няколко окръга в зависимост от епидемиологичната обстановка по райони. Решението ще бъде взимано в координация с вътрешното министерство на страната, предава БТА.
Евентуална пълна забрана за излизане навън, която да е в сила в цяла Турция, ще бъде преценена като последваща мярка съобразно резултатите от предприетите досега действия. Според правителствени представители, цитирани от вестника, страната навлиза в най-критичната седмица.
"Животът всъщност е достигнал точка на замръзване. Сега е време за ниви, лозя и градини. Ако животът спре и там, това ще доведе до съществени проблеми", предупреждават източниците, цитирани от "Тюркие".
В. "Айдънлък" съобщава за кампания в социалните медии за очерняне на специализирания Научен съвет, съставен в Турция за борба с коронавируса. Вестникът обаче заявява подкрепа за експертите в съвета от името на "служители и работодатели, учени и здравни работници, хора на изкуството и юристи, жени и младежи".
Пред вестника един от членовете на Научния съвет - проф. Атеш Кара, коментира, че в момента страната не се намира на етап забрана за излизане навън. Той обясни, че новите ограничителни мерки се взимат според числата на статистиката и хода на развитията в Турция. "Ако видим, че не се справяме, тогава ще заявим, че непременно трябва да бъде въведена цялостна забрана за излизане", посочи той.
"Хем им ръкопляскаме, хем им спираме парите", пише в заглавие в. "Сьозджу". Според критичното към властта издание управляващите не само са забравили за споменатата преди добавка към заплатите за медиците на първа линия, но и са оставили в затруднено положение семейните лекари.
Председателят на Федерацията на семейните лекари д-р Йозлем Сезен твърди, че заплатите на семейни лекари, които са в 14-дневна карантина, защото са се заразили или има съмнения, че може да са се заразили с коронавирус, се орязват съобразно дните, през които не са били на работа.
В. "Милят" призовава младежите да не излизат, защото именно те крият най-голям риск от "суперинфектиране". Според микробиолога д-р Ипек Ада при младежите е по-висок рискът да бъдат вирусоносители, но те пренебрегват опасността, понеже са млади и не се страхуват, че може лично да пострадат. Така, предупреждава тя, поставят под заплаха цялото си обкръжение.
Novini.bg ви дава възможност да следите актуалните данни за смъртоносния коронавирус в реално време:
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?