11 милиона млади дръвчета бяха засадени днес в цяла Турция. Символичният старт на засаждането беше даден в 11 часа и 11 минути от президента на страната Реджеп Ердоган.
Инициативата "Дъх за бъдещето" цели да подобри световния рекорд за засаждане на най-много дървета за 1 час и беше наблюдавана от представители на книгата на рекордите на Гинес. То също така възстановява горите в пострадали от горски пожари райони. Кампанията беше организирана от турското министерство на земеделието и горите в отговор на призива на екоактивист държавните институции да определят специален ден за залесяване.
До момента рекордът се държи от акцията по масовото залесяване в индийския щат Утар Прадеш през август и в Етиопия през юли, когато в рамките на един ден бяха посадени по 220 млн. дръвчета.
Президентът Реджеп Ердоган и съпругата му Емине засадиха фиданки в столицата Анкара. 5 министри участваха в подобни събития в други области на страната, като с тях беше осъществена видеовръзка. Междувременно кампанията по залесяване се проведе във всички 81 области на Турция. Гражданите на страната можеха онлайн "да осиновяват" фиданки, които да бъдат засадени в тяхно име и до момента бяха "осиновени" 13 млн. млади дървета.
Турският лидер изрази надежда събитието да се превърне в ежегодна традиция. На 7 ноември със свой указ президентът обяви 11 ноември за Ден на залесяването в Турция. В речта си Ердоган съобщи, че за 17 години при управлението на Партията на справедливостта и развитието в страната са били засадени 4,5 млрд. дръвчета и размерът на турските гори се е увеличил на 22,6 млн. хектара. Визирайки протестиращите от парка "Гези" през 2013 г., турският държавен глава заяви, че някои хора са се опитали да опустошат градовете в страната под претекста за защита на дървета. Той допълни, че никой от тези, които са критикували правителството за екологичните му политики, не са сред участниците в кампанията. Според Ердоган "тези, които са създавали проблеми" са искали "да запалят Турция", а не да садят дървета.
В масовото събитие в определените за целта над 2000 точки в цялата страна се включиха граждани, мобилизирани военнослужещи, общински служители и служби, неправителствени организации, отбелязва БНР.