Балканските държави се превръщат от транзитни в целеви дестинации за мигрантите, предупреди комисарят за човешките права на Съвета на Европа Нилс Муйжниекс, цитиран от електронното издание "Болкан инсайт".
Той представи доклад за променящите се тенденции на миграционната вълна към Европа и предизвикателствата при интеграцията на бежанците. "Страните от Западните Балкани се възприемаха като транзитни, но постепенно се превръщат в дестинации по подразбиране", заяви Муйжниекс. Той изтъкна необходимостта тези държави да предприемат мерки за интеграция на новопристигналите. Според него основни проблеми са липсата на курсове по езици в приемащите страни; недостатъчното съобразяване на образователните им системи с потребностите на децата мигранти; сложните процедури за обединяване на бежански семейства; ниската заетост сред мигрантите и др. Като особено голямо предизвикателство Нилс Муйжниекс изтъква и съществуващите проблеми с ромските и други малцинства в образователната сфера.
"В Западните Балкани има комбинация от фактори. Единият е отношенията между етносите, който може да доведе до нарастване на ксенофобските движения и антимигрантските настроения. Друг е липсата на опит и ресурси за приемането на толкова сериозен брой мигранти", заяви той. Представителят на Съвета на Европа похвали бежанските центрове в Хърватия, а специално за България изтъкна, че има "бавно подобрение" в условията за прием на бежанци. Той определи страната ни като "изненадана от големия брой пристигащи хора", pише в. Сега.
Междувременно стана ясно, че България ще бъде включена в новата Европейската гранична и брегова служба, въпреки че страната не е част от Шенгенското пространство. Комисията по правосъдие и вътрешни работи в ЕП одобри законодателно изменение, внесено от българските евродепутати от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев и Мария Габриел, което гарантира участието на България в новата служба, съобщиха от пресслужбата на ГЕРБ. Тази ключова поправка гарантира, че в случай на силен миграционен натиск по границата с Турция, другите държави членки и Европейската гранична и брегова служба ще имат задължението да окажат необходимата техническа подкрепа и помощ от допълнително специалисти.
Председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер заяви, че Турция е постигнала напредък при изпълнението на мерките, които трябва да предприеме, за да паднат евровизите за гражданите й. Според договорката за спирането на мигрантския поток между ЕС и Анкара от 18 март страната се ангажира да изпълни 72 условия, за да паднат визите от края на юни. Според Юнкер вече са изпълнени 69-70 от условията. Юнкер обаче припомни, че въпросът за промяна на турските антитерористични закони остава отворен, който е от съществено значение за отпадането на евровизите.
Опасната болест лайшманиоза се разпространява в близкоизточните държави и най-вече в Сирия заради изключително тежкото състояние на здравната система, предупреждава британският в. "Индипендънт". Бежанците разпространяват заразата в страните, където мигрират. Ливан, Турция и Йордания отчитат значителен скок на заразените с лайшманиоза в последните години. Болестта се причинява от паразит, който предизвиква отравяне на кръвта и се пренася от пясъчни мухи. Тя може да доведе до дълбоки рани и различни кожни възпаления.