Бежанският проблем в Македония се задълбочава. Стотици избират македонската граница при Богородица, откъдето влизат в Македония по пътя си към Западна Европа.
Въпреки че събитията се разиграват само на един час път от българската граница, засега страната ни не е обект на интерес от чужденците.
Гарата в македонския град Гевгелия е мястото, където има най-много бежанци. Те са предимно от Сирия и Афганистан. Влезли са в Македония през границата с Гърция, а излизането им през Сърбия се оказва невъзможно. Според медиите в Скопие сръбските гранични власти са затворили границата с Македония, предаде БТВ.
Въпреки отпора, който срещат на така наречената ничия земя между Гърция и Македония, стотици бежанци успяха да преминат барикадата и окупираха гарата в Гевгелия.
Махбубе и 7-месечната й дъщеря Моеде са част от афганистанската група, успяла да мине границата.
„Ние сме от Афганистан, всички ние 16 души. Дойдохме през Гърция в Македония. Животът в Афганистан е много лош, нямаме правителство, не се грижат за хората, не можем да си отдъхнем, правителството ни е най- лошото в света”, споделя един от имигрантите. Той признава, че няма пари и се надява бог да му помогне.
Засилено присъствие на военни части се вижда около гарата в Гевгелия. Има и представители на хуманитарни организации.
„Подготвяме сграда, в която да настаним бежанците, финансира я Червеният кръст, той осигурява медицинска помощ, имаме психолози, социални работници, които да помагат на бежанците”, посочва Александра от хуманитарна организация.
Заради големия поток имигранти напрежението сред местните хора расте. Те се опасяват от зарази и дори епидемия, защото чужденците не пазят чистота.
Йорго живее в къща край парка, който бежанците използват за лагер. Твърди, че не ползват химическите тоалетни. Вечер правят опити да влязат в двора му през високата ограда. А съседите му са поставили табели с надпис, че е забранено влизането на чужди хора в къщите им.
Министерството на вътрешните работи на Македония съобщи, че от 19 юни до момента е издало бежански статут на близо 30 000 души. Само за последното денонощие 800 души са получили такива документи.