Китай демонстрира сила с най-голямото си военноморско разгръщане около Тайван от 30 години

gettyimages
share

Китай разгърна най-голямата си военноморска флота в регионални води от почти 30 години насам, което представлява значителна заплаха за Тайван, съобщи тайванското Министерство на отбраната във вторник, цитирано от "Ройтерс".

Според говорителя на министерството Сун Ли-фан, мащабът на сегашното китайско военноморско разгръщане в зона, обхващаща южните японски острови и Южнокитайско море, е най-голям от военното напрежение около президентските избори в Тайван през 1996 г.

Тайван повиши нивото на готовност на армията си в понеделник, след като Китай обяви резервирани въздушни пространства и разположи военноморски и на бреговата охрана кораби. Според Сун, китайското присъствие е "по-мащабно от предишните четири подобни операции" и представлява "сериозна заплаха".

В рамките на последните 24 часа тайванската армия е засекла 47 военни самолета и 12 военноморски кораба, опериращи около острова, както и девет "официални" кораба, които включват плавателни съдове от цивилни агенции като бреговата охрана.

Според висш тайвански разузнавателен офицер, китайските самолети са симулирали атаки срещу чуждестранни военни кораби и са практикували прогонване на военни и цивилни самолети като част от "упражнение за блокада".

Разположението на китайската флота в Първата островна верига — от Япония през Тайван, Филипините и Борнео — има за цел да попречи на чуждестранни сили да се намесят, заявиха тайвански военни експерти, пише БТА.

Тайванската армия е под тревога поради наложени от Китай въздушни ограничения

Министерството на отбраната на Тайван отбеляза, че китайската флота изгражда две "стени" в Тихия океан — едната в източния край на въздушната идентификационна зона на Тайван, а другата по-навътре в океана. Според тайвански представители Китай изпраща ясен сигнал, че се опитва да превърне Тайванския проток в свое "вътрешно море".

Правителството на Тайван категорично отхвърля претенциите на Пекин за суверенитет, заявявайки, че само тайванският народ може да реши бъдещето си.

Китай, който разглежда въпроса за Тайван като основен национален интерес, е провел две големи военни учения около острова тази година, а настоящото напрежение се разглежда като сериозен тест за стабилността в региона.

Водещи новини

Още новини