Журналист: Военен конфликт Китай-Тайван по-скоро няма да има, по-вероятно е Китай да разчитат на друг тип "проникване"

БНТ
share

Тайван ме изуми с нивото на демокрация в институциите, медииите: свободни медии, функционираща съдебна система и наистина – почит към демокрацията, включително с преосмисляне на миналото от военната диктатура. Доста по далеч са от нас по отношение на това преосмисляне на миналото. Това каза в интервю за БНТ журналистът Ирина Недева. 

Кандидатът на обявяващата се за диалог с континентален Китай. Националистическа партия ("Гоминдан") Хоу Юи призна поражението си на президентските избори и поздрави за победата кандидата на управляващата Демократическа прогресивна партия Уилям Лай. 

Бивш военен от китайската армия: Ако Уилям Лай стане президент, не изключвам военен сблъсък в Тайванския проток

По думите на Недева, в Китай не са доволни от изхода на изборите. Но това не означава непременно, че ще се разрази военен конфликт. Журналистът смята, че по-вероятният сценарий е Китай да разчитат на друг тип "проникване" и влияние, както и на дезинформационни кампании, с които да направят опит да променят нагласите в тайванското общество. Според нея, това може да се случи, включително чрез политически партии.

"Има една дума, която със сигурност е червена линия за Китай – "независимост". Затова нито една политическа партия в Тайван не произнася тази дума. Червената линия за Тайван е изразът „обединение с Китай“, каза още Ирина Недева. 

"Гоминдан" /Kuomintang/ са в една доста парадоксална позиция. Съветникът им по външнополитически въпроси – Александър Хоанг, той директно каза, че имат канали за комуникация с комунистически Китай. И са в парадоксалната ситуация едновременно да казват колко е опасен големият брат Китай и как са единственият "брокер", който може да ги успокои. Kuomintang (KMT) директно пропагандират своите добри връзки с комунистически Китай, едновременно с това, че акцентират върху заплахата от Китай, което е доста любопитен елемент", коментира тя. 

САЩ не подкрепят независимостта на Тайван

Според нея Тайван е западна демокрация, където хората са способни да споделят политическите си възгледи. "Включително военни – Тайван има опасения от това, че Китай може да приложи военни инструменти спрямо малкия остров и се готви за война, но за отбранителна война. Там много внимателно следят войната в Украйна. Те смятат, че ако има някаква форма на военен конфликт, Китай ще е причинителят. Спирам войник, питам го можем ли да направим интервю, не казва да питам началника му, говори свободно. Ако въпрос засяга елемент от националната сигурност, не отговаря", разказа журналистът. 

Водещи новини

Още новини