Тайван ме изуми с нивото на демокрация в институциите, медииите: свободни медии, функционираща съдебна система и наистина – почит към демокрацията, включително с преосмисляне на миналото от военната диктатура. Доста по далеч са от нас по отношение на това преосмисляне на миналото. Това каза в интервю за БНТ журналистът Ирина Недева.
Кандидатът на обявяващата се за диалог с континентален Китай. Националистическа партия ("Гоминдан") Хоу Юи призна поражението си на президентските избори и поздрави за победата кандидата на управляващата Демократическа прогресивна партия Уилям Лай.
По думите на Недева, в Китай не са доволни от изхода на изборите. Но това не означава непременно, че ще се разрази военен конфликт. Журналистът смята, че по-вероятният сценарий е Китай да разчитат на друг тип "проникване" и влияние, както и на дезинформационни кампании, с които да направят опит да променят нагласите в тайванското общество. Според нея, това може да се случи, включително чрез политически партии.
"Има една дума, която със сигурност е червена линия за Китай – "независимост". Затова нито една политическа партия в Тайван не произнася тази дума. Червената линия за Тайван е изразът „обединение с Китай“, каза още Ирина Недева.
"Гоминдан" /Kuomintang/ са в една доста парадоксална позиция. Съветникът им по външнополитически въпроси – Александър Хоанг, той директно каза, че имат канали за комуникация с комунистически Китай. И са в парадоксалната ситуация едновременно да казват колко е опасен големият брат Китай и как са единственият "брокер", който може да ги успокои. Kuomintang (KMT) директно пропагандират своите добри връзки с комунистически Китай, едновременно с това, че акцентират върху заплахата от Китай, което е доста любопитен елемент", коментира тя.
Според нея Тайван е западна демокрация, където хората са способни да споделят политическите си възгледи. "Включително военни – Тайван има опасения от това, че Китай може да приложи военни инструменти спрямо малкия остров и се готви за война, но за отбранителна война. Там много внимателно следят войната в Украйна. Те смятат, че ако има някаква форма на военен конфликт, Китай ще е причинителят. Спирам войник, питам го можем ли да направим интервю, не казва да питам началника му, говори свободно. Ако въпрос засяга елемент от националната сигурност, не отговаря", разказа журналистът.