Китай обеща още помощ за страните от Югоизточна Азия в борбата с пандемията от коронавируса. Пекин се стреми да повиши влиянието си в региона, където САЩ също се стремят към задълбочаване на отношенията, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Китайският външен министър Ван И заяви пред колегите си от десетчленната Асоциация на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН), че Китай досега е доставил на държавите от АСЕАН 100 милиона дози ваксини срещу COVID-19 наред с други материали за борба с пандемията и техническа помощ.
Ван сравни предизвикателството с предишни икономически кризи като тези, предизвикани от епидемията от тежкия остър респираторен синдром (ТОРС) през 2003 г. и цунамито в Индийския океан през 2004 г. По думите му справянето с тези кризи е станало чрез "практически действия, породени от братска загриженост и грижата на внимателни съседи".
"В хода на съвместното преодоляване на предизвикателствата ние задълбочихме приятелството, взаимното доверие и общите интереси", каза Ван пред министрите, които се събраха в югозападния китайски мегаполис Чунцин за срещи, отбелязващи 30-тата годишнина от установяването на официални отношения между Китай и АСЕАН.
Пекин гради влияние в АСЕАН въпреки търканията с някои членове на блока заради конкурентни териториални претенции в Южнокитайско море. Застрояването от Китай на острови и неговите военни операции в морето породиха недоволство, че Пекин милитаризира морския път, отбелязва Асошиейтед прес.
Икономическата и дипломатическа тежест на Китай помогнаха да се преодолеят подобни опасения, макар че същевременно и самият блок не беше в състояние да формира единна позиция поради съпротивата на някои китайски съюзници в него, най-вече Камбоджа.
Ван заяви, че страните трябва да проучат възможността за съставяне на експертна комисия, която да укрепи сътрудничеството в целия ваксинационен процес, от разработването до прилагането на ваксините, и да работят за създаване на центрове за производство и дистрибуция, чрез които ваксините да станат по-евтини и по-достъпни за региона.
"Китай ще работи заедно с АСЕАН за възможно най-бързо преодоляване на епидемията", каза Ван.
Той не спомена пряко Мианма, членка на АСЕАН, където на 1 февруари военните завзеха властта и предприеха репресии срещу масово недоволство срещу преврата. Вчера Ван заяви, че Китай подкрепя подхода на АСЕАН на ненамеса.
Непал днес възобнови преустановената си ваксинация срещу коронавируса, след като получи 1 млн. ваксини от Китай след отправени от хималайската страна призиви за международна помощ.
Хиляди 64-годишни хора се наредиха на опашки пред ваксинационните центрове още преди да са отворили. В следващите дни ще започне и имунизация на хората между 60 и 63 години.
Ваксинацията в Непал започна през януари, но спря след като заболеваемостта в съседна Индия рязко се повиши, поради което Делхи забрани износа на ваксините на
"АстраЗенека", които произвежда. Непал получи 1 млн. дози като дадрение от Индия и плати за още 2 млн., но така и не получи и половината от тях.
Това накара 1,4 млн. души над 65 години с поставена първа доза да се притесняват дали ще могат да се ваксинират и с втората.
Отчаяният Непал се обърна с няколко призива към чуждите правителства и международните донорски агенции.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?