Съд в Сеул отхвърли днес иск, подаден от южнокорейски жертви на сексуално робство и техни роднини, за изплащане на обезщетение от японското правителство за техните страдания по време на войната, предаде Асошиейтед прес.
Съдът основа своето решение на дипломатически съображения и принципи на международното право, според които държавите имат имунитет от съдебно преследване от чуждестранни съдилища. Това, изглежда, беше в съответствие с позицията на японското правителство, което бойкотира съдебните процедури и настоява всички въпроси за военновременни компенсации да бъдат уредени съгласно договор от 1965 г. за нормализиране на отношенията с Южна Корея.
Активисти, представляващи жертвите на сексуалното робство, порицаха решението и казаха, че съдъд пренебрегва стремежа им за възстановяване на честта и достойнството на жените. Те заявиха, че решението ще бъде обжалвано.
Двадесетте ищци по делото включват 11 жени, които са били принудени да работят в японски военни публични домове през Втората световна война, и роднини на други жени, които вече са починали.
Главният секретар на японското правителство Катунобу Като каза, че решението е в противоречие с предишно решение по друго дело, по което беше постановено, че японското правителство трябва да обезщети жертвите на сексуалното робство.
Той заяви, че не желае да коментира новото решение, преди да се запознае по-добре с подробностите, но добави, че позицията на Япония по въпроса остава непроменена. По думите му предишното решение представлява нарушение на международното право и е неприемливо.