Китайка на 68 години е с положителен тест за новия коронавирус, шест месеца след като е оздравяла от COVID-19, съобщи в. "Дейли мейл", цитиран от БТА.
Жената, която е на 68 години, е диагностицирана за втори път с COVID-19 на 9 август. Предишният ѝ положителен тест за новия коронавирус е от 8 февруари, след което се е излекувала до края на месеца. Сега тя е под карантина и отново се лекува.
За повторното заразяване на жената са съобщили местните власти. Тя е от гр. Цзинджоу, който е съседен на първия епицентър на епидемията - град Ухан.
Преди месец беше съобщено за лекар в Израел, диагностициран с COVID-19 за втори път.
Това повдига въпроси за имунитета срещу болестта. Засега случаите на повторно заразяване не са научно доказани. Някои експерти обясняват тези съобщения с много продължително боледуване или неточни тестове. Други изтъкват, че се случва части от вируса да останат в тялото дори след оздравяване.
Предполага се, че преболедувалите от COVID-19 имат някакъв имунитет, поне временно. Случаи като този обаче поставят под въпрос естествения имунитет. Освен притесненията за повторно заразяване, те насочват, че е възможно някои хора да боледуват много дълго и вирусът да остава в организма им.
Тестовете показват, че много преболедували имат антитела, които създават имунитет. Колко са те, обаче не е ясно. Според проф. Каръл Сикора само 10 процента от хората с COVID-19 развиват антитела.
В друго изследване на университета в Мелбърн всички обхванати 41 пациенти са развили антитела, но при повторно излагане те са били способни да се справят само с 14,1 процента от вирусите.
Антителата не са единствената ни защита срещу вируси. Т-клетките и В-клетките също помагат на организма да се бори с болести, но те по-трудно се откриват с наличните тестове. В изследването в Мелбърн възстановилите са пациенти са имали повече от тях, което показва, че този имунитет може да е по-силен от антителата.