Високопоставен китайски монах отрича обвиненията, че сексуално е малтретирал монахини и ги е прилъгвал да правят секс с него, „контролирайки мислите им“, съобщи Би Би Си.
Действията на игумен Сиюченг са подробно описани в доклад, изпратен на властите от двама монаси от храма в град Лунцюан. В отговор от Лунцюан са заявили, че монасите са „изкривили фактите“.
Сиюченг е най-новият случай на публична фигура, обвинена в сексуален тормоз, част от набиращото и в Китай движение #MeToo (#МенСъщо), което цели да даде кураж на жертви на сексуално насилие да говорят открито за случилото се.
Сиюченг е главата на Будистката асоциация на Китай, най-младият, заемал тази длъжност, освен това е и политически съветник на правителството.
Игуменът има повече от милион последователи в китайската социална мрежа Weibo.
Според доклада на двамата монаси, изпратен до властите, Сиюченг е изпращал неприлични съобщения на монахини и ги е прмамвал да спят с него.
Според данните, шест монахини са били „мишени“, като 4 от тях са се поддали.
Игуменът е изпращал съобщения, в които ги убеждавал, че сексът е част от учението на будистките доктрини.
Документът от 95 страници, чието съдържание е изтекло в интернет, съобщава и още една подробност – че през юни една от монахините е подала оплакване в полицията срещу Сиюченг, твърдейки, че я е насилил.
Двамата монаси започнали да разследват действията на игумена, след като монахиня, с която се срещнали в Пекин през декември 2017 г., им показала съобщение, изпратено й от Сиюченг.
Двамата монаси смятат, че храмът в Лунцюан е изцяло под влиянието на Сиюченг, който манипулирал всички да служат за неговата „будистка империя“.
Сиюченг е бил отведен за разпит, но в момента е на свобода. Храмът пък обвинява двамата монаси в разпространение на изкривена информация.
Докладът циркулира из китайските социални медии, но изглежда правителството го трие или цензурира.
Движението #MeToo, което получи старта си в САЩ миналата година и доведе до десетки случаи на откровения за това, че високопоставени или популярни лица са злоупотребявали с положението си и сексуално са малтретирали хора, бавно навлиза и в Китай. Има сведения, че правителството в комунистическата държава се намесва в много от случаите и цензурира докладите по тях.
По-рано през годината един от най-първите случаи, свързани с #MeToo движението, беше професор, обвинен в сексуално насилие.
От тогава сред обвинените са били ветеран журналист, основател на благотворителна дейност и още една академична фигура.