Министърът на външните работи Даниел Митов проведе официални срещи с президента на Индонезия г-н Джоко Уидодо и с колегата си външен министър г-жа Ретно Марсуди, съобщи пресцентърът на МВнР.
Митов е на официално посещение в Малайзия и Индонезия от 28 до 31 март. Двудневното официално посещение на Митов в столицата Джакарта съвпада с отбелязването на 60 години от установяването на дипломатическите отношения между България и Индонезия.
Това е първото посещение на министър на външните работи на България в Индонезия след 1965 г. Предишното посещение е на министър Иван Башев през 1965 г., а през 1994 г. на посещение у нас е индонезийският министър на външните работи Али Алатас.
"България винаги е приемала Индонезия като приятелска страна и ние отчитаме нейната тежест в района и света като най-голяма по население държава в АСЕАН и в ислямския свят, водеща икономика в Югоизточна Азия, с функционираща демократична система". Това бяха част от посланията, които Митов изрази по време на срещите с индонезийските държавни мъже.
По време на срещите с президента с Джоко Уидодо и с външния министър Ретно Марсуди бяха обсъдени двустранните отношение между България и Индонезия, сътрудничеството ЕС-Индонезия, както и миграцията в Европа и кризата в Близкия изток. Даниел Митов и Джоко Уидодо се обединиха около идеята, че страните ни имат много добро сътрудничество, като акцентът бе поставен върху търговско-икономическите връзки. "Между България и Индонезия съществува неоползотворен потенциал в икономическата сфера. Страната ни би могла да привлече търговските потоци от Индонезия към пазара на ЕС", заяви българският външен министър.
По думите му българските пристанища могат да станат входяща точка за индонезийски продукти, което ще съкрати маршрута на транспортиране на индонезийските стоки до европейския пазар. Той сподели още, че пред двете държави има и перспективи за развитие на инвестиционното сътрудничество, основание за което дава провежданата от президента Уидодо политика с приоритет реализирането на конкретни проекти. "България предлага благоприятни условия за инвестиции - ниски данъци, квалифицирана работна ръка, ниски оперативни разходи, връзки с пазарите на Европа, Азия и Северна Африка, макроикономическа стабилност, специални преференции за изграждане на индустриални зони и технологични паркове", категоричен бе външният министър.
Даниел Митов приветства сътрудничеството между ЕС и Индонезия, в което България активно участва. Влязлото в сила на 1 май 2015 г. споразумение за партньорство и сътрудничество между ЕС и Индонезия е първият договор от този тип между ЕС и страна от Азия, което е показателно за значението на нашите връзки.
В рамките на срещата министър Митов връчи и официална покана на президента Уидодо от българския държавен глава Росен Плевнелиев да посети страната ни. По време на съвместна пресконференция Даниел Митов и Ретно Марсуди коментираха актуалната международна обстановка и предизвикателствата пред световната общност, както и икономическите, образователните и културните връзки между двете страни. "Солидарни сме с правителството и народа на Индонезия в борбата им срещу насилието и екстремизма. България ще развива сътрудничеството си с Индонезия в сферата на борбата с тероризма, организираната престъпност и други тежки престъпления", заяви българският първи дипломат по време на срещата си с външния министър Ретно Марсуди.
Двамата приветстваха създаването на група за приятелство между България и Индонезия в индонезийския парламент, като изтъкнаха, че това ще засили политическия диалог на най-високо равнище.