Близо 330 млн. аборта са извършени в Китай между 1971 г. до 2010 г., обяви Министерството на здравеопазването. Подробната статистиката за стерилизациите и абортите беше оповестена преди съобщението за сливането на ведомството с Националната комисия за населението и семейното планиране, предаде БТВ.
Наблюдатели оценяват реорганизацията като прелюдия към смекчаване на мерките за ограничаване на раждаемостта в Кирай, въпреки че високопоставени представители на властта отричат, предаде АФП.
Семейното планиране ще бъде затегнато, а не отслабено, категоричен е заместник-началникът на службата за реформата на гражданския сектор Ван Фън, цитиран от агенция „Синхуа”.
След реформата Китай ще продължи политиката си на семейно планиране, увери и генералният секретар на правителството Ма Кай.
Ограничаването на раждаемостта за всички и политиката на едно дете за гражданите от началото на 80-те години позволиха на Китай да избегне близо 400 милиона раждания в страната, която е най-населената в света. В края на миналата година Китай имаше население от 1,354 млрд. души.
Абортите обаче допринесоха също за селективното елиминиране на женски ембриони и зародиши и създадоха дефицит от няколко десетки милиона жени сред китайското население.
В периода между 1982 г. и 1992 г. е имало над 10 милиона прекъсвания на бременността годишно с пик от над 14 милиона между 1983 г. и 1991 г., уточнява Министерството на здравеопазването.
Демографи и анализатори прогнозират, че Китай ще смекчи контрола над раждаемостта заради бързото застаряване на населението и заради намаляване на активното население в страна.