„Германия се чувства най-много застрашена от Доналд Тръмп. В политиките между САЩ и Европейския съюз (ЕС) има четири фундаментални разлики – икономически и търговските, темата сигурност, Украйна и приключването на войната „в рамките на 24 часа“, темата климат - Тръмп напусна Парижкото споразумение през 2017 г., джендър темата и т.н.“
Това заяви в предаването „120 минути“ бившият вицепремиер по европейските фондове и дипломат Меглена Плугчиева.
По думите ѝ в последните две години в Германия има рецесия и това е много тревожно, тъй като ще доведе до фалити и липса на работни места.
„Още в края на 2022 г. при закона за борба с инфлацията в САЩ една голяма част от концерните на Европа и главно на Германия заминаха към САЩ и към Азия и Китай. От 87 години за пръв път „Фолксваген“ панира да закрие три фабрики от общо 10 в Германия. Инвестициите в Европа и респективно в Германия са намалели значително през последните години. Опасността е много голяма, защото и малките и средните предприятия са засегнати и фалират“, отбеляза дипломатът.
Основните причини са високите енергийни цени, високите данъци, липсата на квалифицирана работна ръка, липсата на инвестиции, ръстът на безработицата, обясни Плугчиева.
По думите ѝ от икономическото състояние на Германия в голяма степен зависи и това на България.
„Нашата икономика е над 50% експортно ориентирана, а тя е като скачен съд с германската икономика. При тази рецесия в Германия това се отразява и при нас. През 2019 г. имаме стокообмен 8 млрд. евро с Германия, за 2023 г. имаме само 5,7 милиарда евро. Това е негативна тенденция, която е много опасна и ще се отрази на работните места“, каза Меглена Плугчиева.
Австрийското вето за Шенген
По думите на Меглена Плугчиева е тревожно, че научаваме информация по темата Шенген от румънските и австрийските правителства и медии. В същото време тя критикува партньорите ни в ЕС.
„Всеки ползва спирането на България и Румъния за вътрешна употреба и за собствени вътрешнополитически цели. От една страна, има тотално двоен стандарт и некоректно отношение към нас и Румъния от създателите на Шенген. Едновременно с това затварят граници и казват: „Вас ще ви приемем“, надявам се това да не остане на хартия“, коментира бившият вицепремиер по европейските фондове.