Няколко извода от историческата победа на Тръмп 

Getty Images/Guliver
share

Републиканецът Доналд Тръмп постигна недвусмислена победа на изборите в САЩ срещу вицепрезидентката и кандидатка на демократите Камала Харис, което му дава ясен мандат и свобода на действие. По този повод Франс прес представя няколко извода, които могат да бъдат направени от изхода от този вот.

Всичко по темата:
Президентските избори в САЩ - Харис срещу Тръмп 485

Надпреварата се очертаваше свръхоспорвана. Но накрая, въпреки че продължава броенето на бюлетините, Тръмп постигна гръмко завръщане на президентския пост и то с по-голяма преднина от очакваното. Това може би беше истинската изненада на вота. Експерти и социолози очакваха, че разликата между двамата кандидати ще бъде незначителна и дори, че резултатите няма да бъдат известни в продължение на няколко дни.

Но не. Първа телевизия "Фокс нюз", близка до Тръмп, го обяви за победител в 2 ч. местно време. Няколко часа след това примера ѝ последваха и другите медии.

78-годишният Тръмп вече беше победил в повечето щати, които бяха решаващи за победата му, преди да стигне и прехвърли до прочутата бройка от 270 електори, нужна му, за да бъде избран за президент. След спечелените от него щати бяха Северна Каролина, Пенсилвания, Джорджия и Уисконсин. Три от тези щати бяха гласували за демократа Джо Байдън през 2020 г.

И черешката върху тортата беше това, че той е напът да спечели народния вот в национален план за първи път от републиканеца Джордж Буш-младши преди 20 години.

Освен Белия дом републиканците си връщат от демократите мнозинството в Сената и биха могли да запазят контрола над Камарата на депутатите. "Контролът на Камарата на представителите е вече големият залог и ще има значително въздействие върху ориентацията на идните четири години", подчертава Джулиан Зелицър, преподавател по история в университета "Принстън".

В допълнение с консервативно мнозинство във Върховния съд, който самият той оформи като консервативен орган, като номинира трима консервативни съдии в него по време на първия си президентски мандат, Тръмп получава всичко.

Изборите в САЩ: Доналд Тръмп е новият американски президент

Той не е далеч от пълната власт, което поражда страхове, както пише "Ню Йорк таймс", че той ще се превърне в един "силен човек". Много експерти казват и че Тръмп ще се почувства свободен да прави каквото си поиска, като се обкръжи с верни на него хора, вместо със съветници, които са в състояние да възпират неговите пориви.

"Трябва да видим до каква степен Републиканската партия ще остане сплотена сега, когато е отново на власт", казва Уенди Шилър от университета "Браун".

Тръмп мобилизира електоралната си база, повече от когато и да е било. Той също така я разшири. На негова страна отново застанаха латиноамериканските избиратели в САЩ, но също и чернокожи избиратели, които по принцип се смята, че гласуват за демократите. Това се случи в ключови щати, които допринесоха за победата на Доналд Тръмп.

Според екзитпол данните на Ен Би Си Тръмп е спечелил 12 процента от вота на чернокожите и 45 процента от вота на латиноамерикаците спрямо респективно 8 процента и  32 процента през 2020 г. Още по-впечатляващо е когато говорим за съотношението мъже и жени. Мнозинството от латиноамерикански мъже в САЩ и 20 процента от чернокожите мъже са гласували за Тръмп този път.

Символично е и това, че Тръмп стана първият републиканец, спечелил в окръг Маями-Дейд във Флорида от 1988 г. и първият, спечелил от 19-и век насам в избирателен окръг с латиноамерикански избиратели на границата на САЩ с Мексико в щата Тексас.

"Провалът на демократите на изборите отчасти може да се припише на Джо Байдън. Той никога не трябваше да се опитва да се кандидатира за преизбиране на 80-годишна възраст и да остави най-накрая Харис да води кратка кампания на негов заместник, която се оказа неадекватна", казва Лари Сабато, политолог от Университета във Вирджиния.

Вицепрезидентката Харис, която неотдавна навърши 60 години и която щеше да бъде първата жена президент на САЩ, не успя да събере коалицията, която доведе на власт първо Барак Обама, а после и Байдън. Тя беше хвърлена в надпреварата през юли, когато Байдън се оттегли, отбелязва анализаторът.

Харис обрисува противника си като диктатор "фашист" и като опасност за правата на жените, но тя не успя да убеди избирателите по икономическите въпроси. 

Водещите теми на предизборната кампания бяха инфлацията и имиграцията. Пламенните изявленията на Тръмп срещу мигрантите дадоха резултат, но според екзит половете преди всичко икономиката допринесе за победата на републиканеца. Тя беше отчасти мотивирана от недоволството, породено от високите разходи за живот, дължащи се на постпандемична инфлация, която увеличи цените на потребителските стоки с над 20 процента по време на мандата на Байдън, отбелязва БТА.

Всичко по темата:
Президентските избори в САЩ - Харис срещу Тръмп 485

Водещи новини

Още новини