Разпореденото от талибаните ограничаване на производството на опиум в Афганистан, който дълго време заемаше първите места в света на доставки на опиум, може да доведе до ръст на смъртните случаи от свръхдоза, тъй като потребителите на хероин преминават към синтетични опиоиди, които се оказват смъртоносни в Европа, се казва в доклад на ООН, цитиран от Ройтерс, предаде БТА.
Миналата година отглеждането на опиум в Афганистан, от който се произвежда хероин, е намаляло с 95 %, след като предходната година талибаните забраниха производството на наркотици. Въпреки че производството на опиум в Мианма миналата година се е увеличило с 36 %, то все пак е намаляло в световен мащаб със 75 %, заяви
Службата на ООН за контрол на наркотиците и превенция на престъпността в годишния си доклад.
"Резултатът от продължителен недостиг на афганистански психотропни вещества може да има многобройни последици в Афганистан, както и в транзитните страни и дестинациите на афганистански опиати. Очаква се хероинът на пазара да не е толкова чист", се казва в доклада.
Въпреки че до началото на тази година няма отчетен реален недостиг на основните пазари за афганистански опиати като Европа, Близкия изток и Южна Азия, това може да се промени, ако бъдещото производство се окаже недостатъчно.
"Търсенето на услуги за лечение с опиати, включително за лечение с метадон, бупренорфин и морфин с постепенно увеличаване на дозата, може да нарасне, но ако тези услуги са недостатъчни, употребяващите хероин може да преминат към други опиати", се казва в доклада, като се очертава потенциалното въздействие на намаленото предлагане на опиати.
"Подобна промяна може да породи значителни рискове за здравето и да доведе до увеличаване на броя на свръхдозите, особено ако алтернативните опиоиди включват силно действащи вещества като някои аналози на фентанила или нитазени, които вече се появиха в някои европейски страни през последните години", се казва още в доклада.
"Смъртни случаи от свръхдоза със синтетичния наркотик нитазен, който е по-силен от фентанила, са регистрирани в Ирландия, Великобритания, Естония и Латвия", заяви пред журналисти ръководителката на изследователската група на Службата на ООН за наркотиците и престъпността Анджела Ме.
"Обикновено употребяващите хероин купуват нещо, което смятат за хероин, но то е било смесено с далеч по-евтини и по-мощни нитазени", каза Ме. Наркотикът се идентифицира с тестове след смърт, настъпила от свръхдоза.