Многомилионните градове в Китай потъват

Getty Images
share

Почти половината от големите китайски градове потъват заради добива на вода и нарастващото тегло на бързото им разрастване, твърдят изследователи.

Някои градове потъват бързо, като в един от шестте потъването е с над 10 мм годишно.

Бързата урбанизация на Китай през последните десетилетия означава, че сега се извлича много повече вода за нуждите на хората, казват учените. В крайбрежните градове това пропадане заплашва милиони хора с наводнения, тъй като морското равнище се покачва.

Китай има дълга история на справяне със свличането на земни маси, като и Шанхай, и Тиендзин имат данни за потъване още през 20-те години на миналия век. Шанхай е потънал с над 3 м за последното столетие.

В близките години в страната се наблюдават широко разпространени доказателства за потъване в много от градовете, които са се разраснали бързо през последните десетилетия.

Проучване: Ню Йорк може да потъне заради небостъргачите си

За да разбере мащаба на проблема, екип от изследователи от няколко китайски университета е проучил 82 града, включително всички градове в страната с население над 2 млн. души. Те са използвали данни от спътниците Sentinel-1, за да измерят вертикалните движения на земята в цялата страна.

За периода от 2015 до 2022 г. екипът е успял да установи, че 45% от урбанизираните райони се свличат с над 3 мм годишно. Около 16% от градските земи падат надолу по-бързо от 10 мм годишно, което учените определят като бързо спускане. Това означава, че 67 милиона души живеят в бързо потъващи райони.

Изследователите твърдят, че градовете, които са изправени пред най-сериозните проблеми, са концентрирани в петте региона на картата:

Снимка: Би Би Си 

Потъването се влияе от редица фактори, включително геологията и тежестта на сградите, но най-сериозен ефект върху процесите има загубата на подпочвени води. Това означава извличане на тези води за нуждите на местното население – процес, който вече е наблюдаван в други много населени региони по света, вкл. Хюстън, град Мексико и Делхи.

В Китай изследователският екип успява да направи връзката между извличането на вода от над 1600 мониторингови кладенеца и нарастващите нива на пропадане на земната маса.

Други фактори, които оказват влияние върху свличането на земни маси, са местните транспортни системи и добивът на минерали и въглища. В северния регион Пиндиншан, един от най-големите въглищни райони в страната, земята се свлича с изключително бързи темпове – около 109 мм годишно.

Авторите на проучването твърдят, че голямата заплаха занапред е излагането на население на риск от наводнения, предизвикани от комбинацията от свличане на земни маси и покачване на морското равнище, което пък от своя страна се влияе от изменението на климата.

През 2020 г. около 6% от територията на Китай е била с височина под морското равнище. След 100 години този процент може да нарасне до 26%.

Изследователите твърдят, че земята потъва по-бързо, отколкото се покачва нивото на моретата, но тези два фактора ще изложат стотици милиони хора на риск от наводнения.

Проблемите с потъването на земята са засегнали и други големи градски центрове в Азия, включително Осака и Токио в Япония през 2010 г.

За щастие, изследванията показват, че съществуват ефективни стратегии, които могат да се борят с бавното намаляване на площта.

Изследването на сателитни данни от Китай е публикувано в списание Science.

Водещи новини

Още новини