ООН: Глобалният брой на принудително разселените лица се покачва до рекордните 110 млн. души

share

Броят на хората по света, които са се изселили от родината си, е нараснал до рекордните 110 млн. души, съобщи ръководителят на Агенцията на ООН за бежанците (ВКБООН), като конфликтите в Украйна и Судан са прогонили милиони от домовете им, предаде Ройтерс.

Увеличението с около 19 млн. души до 108,4 млн.  в края на миналата година е най-големият годишен скок в историята, съобщи ВКБООН в публикуван днес доклад. Оттогава насам този брой е нараснал допълнително до 110 милиона души, най-вече поради продължаващия вече близо два месеца конфликт в Судан, заяви върховният комисар на ООН за бежанците Филипо Гранди пред журналисти.

"Да съобщим това е доста тежко обвинение за състоянието на нашия свят", каза той на пресконференция в Женева, предаде БТА.

"Все по-трудно е дори да си представим решенията за тези движения,  дори да бъдат  поставени на масата", каза той. "Ние сме в много поляризиран свят, в който международното напрежение се разгръща навсякъде в хуманитарните въпроси."

През двете десетилетия преди да избухне конфликта в Сирия през 2011 г. глобалното ниво е било приблизително стабилно на около 40 млн. бежанци и вътрешно разселени хора, се посочва в доклада за принудителното разселване. Но от тогава броят се покачва с всяка година и сега  е нараснал повече от два пъти.. Сега повече от един на всеки 74 души е разселен, се казва в доклада.

Гранди обвини "обичайния набор от причини", в който според него влизат конфликтите, преследването, дискриминацията, насилието и климатичните промени. От общия брой бежанци и нуждаещи се от международна помощ и  закрила, около половината идват само от три държави: Сирия, Украйна и Афганистан.

Пратеникът на ООН в Судан бе обявен за персона нон грата

Гранди изрази загриженост относно по-строгите правила за приемане на бежанци и отхвърляне, без да назовава държави.

"Виждаме все по-голямо нежелание от страна на държавите да се придържат изцяло към принципите на Конвенцията за бежанците от 1951 г, дори държави, които са я подписали", каза Гранди пред Ройтерс в рамките на брифинга.

Въпреки това той изрази оптимизъм за някои развития, а именно постигнатото от министрите на ЕС миналата седмица споразумение за споделяне на отговорността за мигрантите и бежанците.

Водещи новини

Още новини