Взривяването на язовир "Каховка": Путин повтаря стратегията на Сталин

Wikimedia Commons
share

Въпреки че все още няма категорични доказателства кой стои зад взривяването на язовир "Каховка", правителството на Зеленски обвини Русия за атентата, коментирайки, че Москва е използвала мощна бомба, за да попречи на украинската контраофанзива. Западните разузнавателни агенции пък започнаха да подозират именно Кремъл, че стои зад атентата.

Всичко по темата:
Войната на Русия в Украйна 15645

Всъщност Русия има интерес от унищожаването на язовирната стена, за да задържи украинската армия, която този понеделник започна атаки в Донецк и дори имаше опасност да пресече р. Днепър и оттам да се придвижи към южните части на страната. Руското разузнаване се запозна с доклади, предупреждаващи за възможна атака по устието на Днепър, която сега обаче е неосъществима поради покачването нивото на реката.

От друга страна, взривяването на язовирната стена се вписва в известната руска стратегия за „изгорена земя“, която се състои в унищожаване на всеки актив, който би могъл да бъде в помощ на врага. По този начин, в случай че Москва започне изтегляне на войски към Крим, тя ще предостави на Украйна Херсонска област, но в състояние на извънредно положение – с проблеми с доставките на питейна вода и електричество.

Взривяването на язовирна стена всъщност, за да се задържи настъплението на врага, не е нова страгетия за Русия. Ако в действителност Путин е издал заповедта за взривяването ѝ, по този начин той следва стъпките на Сталин по време на Втората световна война, за да възпре офанзивата на германската армия.

Вижте мащабите на бедствието след взривяването на язовир "Нова Каховка"

През август 1941 г. Сталин разпорежда на агентите на Народния комисариат на вътрешните работи (НКВД) да детонират стената при ВЕЦ "Днепрострой" на р. Днепър, за да се забавят германците, които са се устремили към Запорожие, докато по това време Червената армия прави отстъпление.

Въпросният язовир, разположен само на около 170 км северно от Каховка, е захранвал най-голямата водноелектрическа централа в Европа и нейното унищожаване предизвиква хуманитарна катастрофа. В резултата от наводненията тогава загиват между 20 и 100 000 души в цяла Украйна.

„Наложи се да взривим язовирната стена при р. Днепър, за да не допуснем това първо дете на съветската петилетка да попадне в ръцете на хитлеристките бандити. Бяха взети всички мерки, за да се предотврати германците да използват язовира и неговите активи“, гласят думите на тогавашния говорител на Кремъл Соломон Лозовский, за да оправдае действията на съветската страна.

Всичко по темата:
Войната на Русия в Украйна 15645

Водещи новини

Още новини