Значително намаляване на използването на изкопаеми горива, увеличаване на горите и ограничаване на консумацията на месо са само част от действията, която трябва да бъдат предприети, за да се задържи глобалното затопляне до 1,5 градуса Целзий над прединдустриалните нива, предаде Ройтерс, като цитира доклад на експерти на ООН.
Въпреки предупрежденията на Междуправителствената експертна група на ООН за климатичните промени, отправяни от 1990 г., вредните емисии в глобален мащаб продължават да нарастват в последното десетилетие, достигайки най-високото си ниво в историята.
"Тръгнахме си от Конференцията на ООН по изменението на климата (COP26) в Глазгоу с наивен оптимизъм, базиран на нови обещания и ангажименти", каза генералният секретар на ООН Антониу Гутериш при публикуването на доклада. „Но сегашните климатични обещанията (все още) биха означавали 14 процента увеличаване на емисиите. А повечето големите емитенти не предприемат необходимите стъпки, за да изпълнят дори и тези неадекватни обещания."
Само значително намаляване на емисиите във всички сектори, от селското стопанство и транспорта до енергетиката и сгради в рамките на това десетилетие, може да промени нещата, се посочва в доклада на Междуправителствената експертна група на ООН за климатичните промени. Дори и тогава правителствата ще трябва да положат повече усилия за засаждането на дървета и разработване на технологии, които биха могли да намалят количествата на въглероден двуокис в атмосферата, отделени след повече от век индустриална дейност.
"Сега или никога", каза Джим Ский от експертната комисия пред представянето на документа, който е последният от общо три доклада на специалистите на ООН.
В другите се разглеждаха най-новите научни открития с сферата на климатичните промени, както и възможностите светът да се адаптира към тях. Последният доклад е посветен на начините за ограничаване на вредните емисии, допълва БТА.