Американският президент Джо Байдън е поискал деескалация на напрежението с Украйна по време на телефонния разговор с руския си колега Владимир Путин, предаде БНР. Двамата разговаряха в продължение на 50 минути, а Байдън е начертал отново вариантите при успокояване на ситуацията и при евентуална инвазия на Русия.
Вашингтон обяви, че е готов да прибегне към мерки като налагане на санкции, подсилване на НАТО в страни от Алианса и предоставяне на допълнителна помощ на Киев, ако се стигне до навлизане на руски войски на украинска територия. По информация на Белия дом по време на разговора двамата лидери са говорили за това колко е важно да има "прагматична, ориентирана към резултати дипломация".
Вашингтон подчертава ползата от дипломацията като Байдън е заявил, че напредък по време на предстоящите срещи в Женева в различни формати може да има "само в среда на деескалация вместо ескалация".
Официален представител определи тона на разговора като "сериозен и по същество". Преатавителят коментира и притесненията на Москва от разрастване на НАТО с думите: "Нашата позиция е много ясна. Това са решения, които се вземат от суверенни държави, разбира се в консултация с Алианса."
От своя страна помощникът на руския президент Юрий Ушаков каза, че Джо Байдън ясно е заявил, че Съединените щати нямат намерение да разполагат ударни настъпателни оръжия в Украйна. По думите на Ушаков Байдън е призовал Путин да намали напрежението около руско-украинската граница и го е предупредил, че ако Русия нападне Киев, Вашингтон и неговите съюзници ще отговорят с мащабни финансови и икономически санкции.
По този повод руският президент е заявил, че санкциите могат да доведат до пълен разрив в отношенията между двете страни. Според него това би било грешка, която не трябва да се допуска в сегашната ситуация. Владимир Путин е подчертал, че Русия ще защитава интересите си в сферата на сигурността така, както Съединените щати биха защитавали собствените си интереси, ако в близост до техните граници имаше настъпателни оръжия. Според Юрий Ушаков Джо Байдън се е отнесъл с разбиране към опасенията на руската страна.
От думите на Ушаков стана ясно, че двамата лидери ще контролират лично предстоящите на 10 януари в Женева руско-американски преговори. Според него ако преговорите преминат успешно, то това може да доведе до нормализиране и може би дори до подобряване на двустранните отношения.