COVID-19 не върлува естествено на Антарктида, а бил привнесен отвън. Учените там спазват изключително строги епидемични мерки. На поредната си 29-а мисия заминаха и нашите специалисти. Директорът на Националния център за полярни изследвания и учен проф. Христо Пимпирев коментира пред Novini.bg какви са задачите пред българските изследователи.
Той обобщи, че от миналата година насам ситуацията е необичайна и се е отразила на за антарктическите изследвания.
„Полетите бяха канселирани, някои страни бяха затворени и то такива, от които се стига до Антрактида, т. нар „gate way”. Имаше много строги мерки коронавирусът да не попадне на Ледения континент. Все пак попадна. Това показва, че каквито и строги мерки да вземеш, няма спасение“, разказа проф. Пимпирев.
COVID-19 стига до Ледения континент с пристигането на чилийски военни на базата "Генерал Бернардо О'Хигинс". Това се случва в края на 2020 г.
Тази година експедициите продължават при затегнати мерки. В края на февруари нашите изследователи прекарват 20-дневна карантина в хотел в Чили въпреки отрицателните тестове за коронавирус. Не са могли дори да напуснат хотелската си стая. Проф. Пимпирев смята, че това е прекалено. Макар да осъзнава сериозността от вируса, според него има известно преиграване с мерките.
Иначе заради голямото отсъствие с месеци на българската база нашите полярници имат много задачи.
„На базата предстои изграждане на модерна технология, тъй като науката е най-важната дейност на Антарктида. Тази лаборатория е проект и част от Националната пътна карта за научна инфраструктура, която от своя страна е част от Европейската. Ние имаме и ангажименти и към нашите партньори от ЕС.Тя е под егидата на МОН и ние трябваше да почнем работа по изграждането й“, обясни проф. Пимпирев.
Догодина пък предстои юбилейната 30-а експедиция. Българският антарктически институт се надява и на закупуването на нов изследователски кораб.
„На България като морска държава е изключително необходим нов модерен научно-изследователски кораб за научни проучвания”, категоричен е ученият.
Днес проф. Пимпирев очаква с интерес развоя на пандемията, която по-рано е очаквал да отмине по бързо. COVID-19 го заварва в България.
„Току-що се бях върнал от Антарктида. Бях на ски на Боровец и изведнъж казаха, че затварят. За мен беше шок и не го повярвах. Изведнъж Боровец опустя. Бях оптимист, че ще мине скоро, но ето, че вече цяла година продължава“, разказа той.
„Пак науката се явява в помощ на една пандемия. Учените успяха да се справят и създадоха доста ваксини. Един такъв вирус може да бъде спрян чрез колективен имунитет, а този имунитет може да бъде създаден или чрез преболедуване, или чрез ваксини. Аз вярвам, че съвсем скоро ще се справим с него. Учените действаха много бързо“, добави още ученият.