Британската програма за ваксините демонстрира преимуществата на това да бъдеш независима държава, пише в редакционен материал в. "Дейли телеграф".
Правителството направи много грешки по време на пандемията, като някои от тях имаха трагични последици, но решението му да не се присъедини към схемата на Европейския съюз за снабдяване с ваксини беше изключително адекватно, отбелязва британското издание.
Британските здравни служби бяха първите в света, които одобриха употребата на ваксината на "Пфайзер"/"Бионтех". Британската здравна служба свърши страхотна работа, като постави ваксини на милиони хора за кратко време. Освен това Великобритания инвестира в партньорството на Оксфордския университет и "Астра Зенека", което се очаква да даде резултати не само за страната, но и за целия свят.
Ако логиката на ЕС беше вярна, Великобритания сега трябваше сериозно да изостава - или поради невъзможност да уреди собствените си въпроси, или защото само като част от наднационален проект е възможно една страна да разполага с необходимите икономически възможности, за да се съревновава в глобализирания свят. Случи се обаче точно обратното, изтъква "Дейли телеграф". На европейската бюрокрация й бе нужно много повече време, за да се договори с "Астра Зенека" и с останалите производители на ваксини и сега се сблъсква с производствени проблеми, с които се сблъска и Великобритания, но за справянето с които британските власти разполагаха с необходимото време.
Държавите членки на ЕС, част от които се отказаха от другите ваксини и чакат дози от ваксината на "Астра Зенека", са недоволни, а Европейската комисия изпадна в неловко положение. Брюксел настоява "Астра Зенека" да пренасочи произведени във Великобритания дози от ваксината си към континента и заплаши, че ще забрани износа за Великобритания на ваксини, произведени на територията на ЕС. Дори и последните привърженици на оставането на Великобритания в ЕС са принудени да признаят, че европейските институции се озоваха в доста трудна ситуация, изтъква "Дейли телеграф".
Целта на снабдяването с ваксини обаче е спасяването на човешки живот и, предвид тесните пътнически и икономически отношения на Великобритания с континента, в интерес на Великобритания е ЕС да се справи със ситуацията, без да се стига до търговска война.
Доста необичайно е обаче да искаш от страна, в която броят на смъртните случаи е един от най-големите в света, да се отказва от дози, които вече е закупила. Също така не е ясно защо точно Европейският съюз следва да получи тези дози. Кризата е глобална и голям брой по-бедни райони също са в много тежко положение.
В същото време, при успеха на британската програма за ваксините, е възможно да се стигне до момент, в който ще можем да споделим част от дозите, с които разполагаме, с други страни. Британското правителство обаче ясно заяви, че този момент все още не е настъпил, обобщава "Дейли телеграф".
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?