Продължаването на руско-американския договор Нов СТАРТ за ограничаване на стратегическите ядрени оръжия без допълнителни условия е сериозен външнополитически успех за Русия. Това заяви зам.-външният министър на федерацията Сергей Рябков, пише "Росийская газета".
Руският парламент ратифицира вчера споразумение със САЩ за продължаване на договора с пет години, посочва московският официоз под заглавие "Пет години без надпревара". "Оръжейната надпревара е отклоняване на средства. Добре че ръководството на САЩ разбра това", е коментирал председателят на Държавната дума Вячеслав Володин.
"Продължаването на Нов СТАРТ ще гарантира на Русия предсказуемост на американските програми в тази сфера, ще запази отношенията прогнозируеми. Договорът изключва например САЩ да разполагат оръжия в чужбина", се казва в статията. "Ако споразумението бе изтекло, американците с техните над 700 военни бази извън територията на САЩ навярно не биха устояли на съблазънта да разположат ядреното си оръжие някъде по-наблизо до руските граници", подчертал сенаторът Константин Косачов.
"През идните пет години Русия предвижда задълбочени преговори със САЩ с оглед да се разработи ново уравнение на сигурността, което да обхваща всички фактори, влияещи върху поддържането на стратегическа стабилност. Руската концепция предполага по-специално ограничения върху разполагането на средства за противоракетна отбрана и мерки за предотвратяване на оръжейна надпревара в космоса", посочва вестникът.
Политологът Фьодор Лукянов написа в Телеграм, че събитието спокойно може да влезе в книгата с рекорди на Гинес - още никой не е оформял само за пет часа международни спогодби за контрол над въоръженията и стратегическа стабилност, пише "Комерсант". Изданието нарича ситуацията двусмислена и обяснява: повече от година руски представители убеждаваха американците, че Русия ще има нужда от много време, за да продължи договора.
"Според Сахил Ша от неправителствената организация "Юропиън лидершип нетуърк" решението на Москва е "стратегическа грешка" и подкопава по-раншните й позиции. По думите му в бъдеще Русия вече не би могла да задейства аргумента за цайтнот - просто няма да й повярват", добавя "Комерсант".
На дневен ред застава въпросът какво да се прави с контрола над въоръженията занапред - и Русия вече изпрати на САЩ конкретни предложения по въпроса. Ключова задача днес е да се разработи нов документ или цял пакет за по-нататъшния контрол в тази сфера, но според експерти първо трябва да се възстановят процедурите, предвидени от Нов СТАРТ - инспекциите и заседанията на двустранната консултантска комисия, пише "Известия".
Перспективите за нова архитектура на разоръжаването поставят според изданието и друг проблем - дали може да бъдат реанимирани разпаднали се вече споразумения като Договора за ракетите със среден и малък обсег (ДРСМО), несъществуващ от 2019 г. след излизането на САЩ от него. Той вече не е нужен, затова пък е много важно да се намерят варианти за контрол и ограничаване на прецизните оръжия с голям обсег, включително на ракетите с наземно базиране, забранени по-рано от ДРСМО, и то с включване и на трети страни, смята експертът по сигурността Дмитрий Стефанович.
Според Сергей Рябков продълженият Нов СТАРТ ще обхваща и руските хиперзвукови ракети "Авангард", с които САЩ не могат да се справят. Как тогава договорът се продължава "при условията на Русия", както твърди Москва, пита се "Свободная преса"." Нов СТАРТ отчита само броя на бойните части, монтирани на развърнати стратегически носители, без да споменава какви са те - може да са всякакви, включително "Авангард". Договорът не ограничава и модернизацията на стратегическите нападателни оръжия в предвидените рамки", пояснява военният експерт Юрий Селиванов. САЩ например монтираха на някои атомни подводници "Трайдънт-2" ядрени блокове с малка мощност, важни за тях според концепцията им за "глобален обезоръжаващ удар". Русия изобщо не се възпротиви", напомня наблюдателят.
"Руските военни също държат камък в пазвата си. Това са новият железопътен влаков ракетен комплекс "Баргузин" и балистичната ракета РС-26 "Рубеж". Последната бе сред основните дразнители за Вашингтон в спора с Москва дали страните спазват ДРСМО. Във (вашингтонския) Конгрес тя бе наречена "безпрецедентна заплаха за националната сигурност на САЩ от 30 години насам", отбелязва "Независимая газета".
"Продължаването на Нов СТАРТ с пет години дава възможност "да се разшири стратегическият дневен ред". Така руската ядрена крилата ракета "Буревестник" и подводният дрон "Посейдон" с атомен двигател ще станат разменни монети на преговорната маса, които ще можем да жертваме срещу отстъпки от страна на САЩ", прогнозира американистът Павел Золотарьов.
"Преговорите за неразпространение на ядрените оръжия, за постсъветското пространство и за създаване на единна система за сигурност в Европа изискват друг трамплин - САЩ да признаят Русия за равноправен партньор, но Джо Байдън не признава на федерацията този статут", подчертава "Взгляд".
Онлайн изданието нарича символично не продължаването на оръжейния договор, а коментарите на говорителката на Белия дом Джен Саки по повод телефонния разговор между президентите Джо Байдън и Владимир Путин във вторник. По нейните думи, освен предложението по Нов СТАРТ, американският лидер се обадил на Путин, за да потвърди категоричната подкрепа на САЩ за суверенитета на Украйна пред лицето на продължаващата руска агресия, да повдигне будещи загриженост въпроси като съобщенията за руска намеса в американски избори, арестът на руския опозиционер Алексей Навални и др.
"Значи прясно встъпилият в длъжност президент на САЩ тутакси маркира пред своя руски колега точките, по които Америка ще притиска Русия в близките месеци, дори години. И скоро списъкът може да бъде разширен. Русия навлиза в труден период - преход на властта, и вашингтонските елити, все още мечтаещи за смяна на режима в Москва, смятат с пълна сила да използват временната уязвимост на руската политическа система. А договорът Нов СТАРТ явно ще си остане само ярко припламване на рационалност в двустранните отношения", заключава "Взгляд".