2020 г. постави нов глобален температурен рекорд

Pixabay
share

Покачващите се температури на Земята поставиха нов рекорд или доближиха рекорда през 2016 г., съобщиха глобални метеорологични организации, цитирани от световни агенции.

Според НАСА и няколко метеорологични организации 2020 г. е преминала или се е доближила до рекорда, поставен през 2016 г. за най-горещата година в историята на измерванията. Други агенции като Националното управление по изследване на океаните и атмосферата в САЩ посочват, че миналата година се нарежда на второ или трето място по горещина.

От Световната метеорологична асоциация посочват, че разликите в средните глобални температури в трите най-топли години - 2016 г., 2019 г. и 2020 г. са пренебрежимо малки. Средната глобална температура през 2020 г. е била около 14,9 градуса по Целзий или с 1,2 градуса по Целзий над нивото от прединдустриалната епоха 1850-1900 г. Този показател е близо до поставената цел от Парижкото споразумение за климата да не се позволява повишаване на температурите от прединдустриалната епоха с повече от 1,5 градуса, предаде БТА.

Падна 82-годишен температурен рекорд във Варна

"Поредна година все същото - рекордно глобално затопляне", каза климатологът от университета на Пенсилвания Майкъл Ман. "Продължаваме да трупаме въглеродно замърсяване и очакваме планетата да се затопля. И точно на това ставаме свидетели".

Земята се е затоплила с 0,9 градуса по Целзий от 1942 г., когато е роден новоизбраният президент на САЩ Джо Байдън и с 0,6 градуса от 1994 г., когато е роден певецът Джъстин Бийбър, сочат данните от Националното управление по изследване на океаните и атмосферата.

Дали 2020 г. е най-топлата или втора по ред в историята на измерванията, няма значение, "най-важното е, че дългосрочната тенденцията при температурите е много ясно изразена нагоре, нагоре, нагоре", каза Гавин Шмид, директор на института за космически изследвания "Годар" в НАСА.

Втори температурен рекорд в Турция

Водещи новини

Още новини