Лидерите на Русия, Франция и САЩ отправиха съвместно искане за незабавно прекратяване на огъня между войските на Армения и Азербайджан, след като жертвите на конфликта между двете съседни държави заради спорния район Нагорни Карабах продължават да се увеличават, пише британският в. "Файненшъл таймс".
"Искането на руския президент Владимир Путин, френския Еманюел Макрон и американския Доналд Тръмп засили натиска върху Турция. Военната подкрепа на турския президент Реджеп Тайип Ердоган за Азербайджан и войнствената му реторика са осъждани както от Москва, така и от съюзниците на Анкара в НАТО", посочва изданието.
Конфликтът повишава напрежението между Русия и Турция, които подкрепят противникови страни в гражданските войни в Либия и Сирия. Русия има военна база в Армения и споразумение за взаимна отбрана с Ереван, което обаче не се отнася за спорния район.
Москва се противопоставя на усилията на Ердоган за разширяване на турското влияние в традиционно доминирания от Русия Кавказки регион.
Русия и Франция обвиняват Турция, че праща наемници от Сирия в Азербайджан, за да се бият в Нагорни Карабах, отбелязва "Файненшъл таймс".
"Турция се включва в още един конфликт в чужбина, този път в Кавказ", пише американският в. "Ню Йорк таймс".
"Ердоган тази година се намеси във военно отношение в Сирия, Либия и Ирак, а агресивната му политика все повече изостря отношенията му с Москва", отбелязва изданието.
"Нарастващата настъпателност на турския президент до известна степен е в отговор на променящата се глобална динамика, в частност намаляващата роля на САЩ в региона, дълбоките разногласия в Европейския съюз и разрушителната гражданска война в Сирия", посочва вестникът.
"Южен Кавказ сега изглежда се превръща в трети театър за разгръщане на силовото съперничество между Русия и Турция", коментира британският в. "Гардиън".
"Турската намеса в Либия наклони везните в полза на правителството на националното съгласие, позволявайки му да отблъсне военния командир Халифа Хафтар, подкрепян от Русия и други страни. А в Сирия има патова ситуация. Предполага се, че сирийски опозиционни бойци, изиграли важна роля в Либия, са използвани от Турция като наемници, за да се бият в Нагорни Карабах, което илюстрира връзките между трите конфликта", изтъква изданието.
Прагматизмът на Москва и Анкара не допуска сложната смес от взаимни интереси и съперничество да прерасне в по-голям конфликт. Но с усложняването на мрежата от връзки се увеличава и опасността от погрешни сметки. При всички положения обаче гражданското население плаща цената, заключава "Гардиън".