Коронавирус: Ще се откажат ли мюсюлманите от свещения месец Рамазан?

Getty Images, архив
share

Пандемията от коронавирус е тежко изпитание и за милиони мюсюлмани. Много страни ограничиха масовите събирания на хора, поради което останаха затворени и много джамии.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33059

Поклонението в Мека в момента е немислимо, Саудитска Арабия временно затвори свещеното място. А вече се задава и свещеният месец Рамазан, който започва на 23 април. През него мюсюлманите постят, спазвайки заръките на пророка Мохамед - да се хранят и да приемат течности само вечер - след залез слънце.

Рамазан без събирания

В условията на сегашната епидемия обаче постенето е твърде проблематично. Продължителното лишаване на организма от храна отслабва съпротивителните му сили, а това може да улесни развитието на болестта.

Йордания ще забрани молитвите в джамии по време на свещения месец Рамазан

Знае се всъщност, че ислямският религиозен пост важи само за онези, чието здраве не е застрашено. Затова възрастните и болни хора, както и бременните жени и малките деца, не са длъжни да спазват строгия пост. Това изключение сега би могло да се превърне в общо правило.

Особено проблематичен в сегашната пандемия е вечерният ритуал, с който се слага край на дневния пост. Тогава обикновено се събират цели семейства и техните приятели за колективна молитва и вечеря. В условията на социално дистанциране обаче подобни събирания са твърде опасни.

В много страни бяха отменени колективните трапези за бедните и нуждаещите се - дори властите в строго религиозния Иран забраниха събирането на големи групи хора, общите вечери и молитви.

Мюсюлманите в Германия също се настройват за празник с много ограничения. Централният съвет на мюсюлманите съгласува мерките за мюсюлманския празник Рамазан с кризисния кабинет. Независимо от някои слухове и фалшиви новини, според които ограниченията за религиозните служби на мюсюлманите щели да отпаднат в чест на Рамазана, остава в сила точно обратното: всички религиозни служби, включително и християнските, в момента не се провеждат. Когато в една джамия в Берлин се опитаха да нарушат тази забрана, полицията нахлу, за да прекъсне провеждащата се там петъчна молитва.

Без Рамазан тази година?

Сегашната криза от коронавирус може да има тежки последици за много мюсюлмански общности.

Защото даренията, които се събират по време на свещения месец Рамазан, са важен източник на доходи за тях. Затова от Централния съвет на мюсюлманите се опасяват, че заради липсващите дарения тази година много от общностите няма да могат да работят и след отшумяването на пандемията. 

Все още не е ясно дали свещеният за мюсюлманите празник въобще ще се състои тази година. Различните ислямски религиозни течения решават този въпрос по различен начин.

Иранското държавно ръководство изглежда е решило да се съобрази с препоръките на лекарите, съобщават ирански медии. А престижният египетски университет „Ал Азхар", който представлява върховен авторитет за мнозинството сунитски мюсюлмани, обяви, че ще се съобрази с препоръките на Световната здравна организация (СЗО). 

Novini.bg ви дава възможност да следите актуалните данни за смъртоносния коронавирус в реално време:

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33059

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини