Турция и Русия се опитват да намерят общ език, преговаряйки за ситуацията в Сирия, пише "Независимая газета" в статия под заглавие "Съдбата на Идлиб се решава в Москва".
"Ситуацията в Идлиб стремително се изостря - войските на сирийския президент Башар Асад изглежда се канят окончателно да поемат контрола върху тази провинция. Турските власти обаче категорично настояват сирийските правителствени войски да спрат офанзивата и да се върнат на първоначалните си позиции", посочва вестникът.
"Преди московските преговори руският външен министър Сергей Лавров коментира вчера доста оптимистично развитието в Идлиб и пълното взаимно разбирателство между руските и турските военни според тях самите. Значи Москва отхвърля възможността конфликтът между силите на Асад и на турския президент Реджеп Ердоган да прерасне в руско-турска конфронтация", се казва в статията. "В интерес на Кремъл е да се постигне компромис. Русия не може да жертва постигнатия досега потенциал на отношенията с Турция. Но Башар Асад едва ли ще склони да изтегли войските си от Идлиб", казва политологът Александър Шумилин.
"Конфликтът в Идлиб е от принципен характер и за сирийските, и за турските власти. Асад се стреми да унищожи анклава, който е извън неговия контрол и с оглед успешното си настъпление не иска да се оттегли. Ако пък Ердоган отстъпи Идлиб, това ще е сериозен удар по неговия престиж. Освен това той вижда в офанзивата на сирийските войски нарушение на договореностите, сключени в Сочи през 2018 г. Според тях в Идлиб трябва да има демилитаризирана зона", добавя "Независимая газета".
"През септември 2018 г. Русия и Турция се споразумяха да създадат в Идлиб демилитаризирана буферна зона, която да разделя сирийските правителствени войски от бунтовническите сили, заяви тогава руският президент Владимир Путин след преговори с Реджеп Ердоган. По силата на споразумението радикално настроените бунтовници ще трябва да се изтеглят от зоната", каза той.
"Неотдавна и руското външно министерство, и министерството на отбраната, и самият Кремъл отправиха сигнали, че Анкара не изпълнява ангажиментите си за раздалечаване на терористите, "потвърдени, както се твърди, в рамките на споразумението от Сочи", пише "Комерсант". Същевременно Анкара отправи обвинения към Москва по повод предполагаеми ангажименти на Русия да не допусне сирийската армия да се придвижи навътре в Идлиб. Официално споразумението от Сочи, сключено на 17 септември 2018 г., никога не бе публикувано и това дава простор за тълкувания, отбелязва изданието.
"Близкият изток е готов да довери интересите си единствено на Москва", заявява "Взгляд" в заглавие на материал за състояла се тези дни в руската столица конференция за региона. "Участници от САЩ призоваха проблемът с въоръжените бойци в Идлиб да бъде решен по някакъв специален, очевидно невоенен начин", посочва електронният вестник и припомня вчерашно изявление на Асад, че настъплението му в Идлиб ще продължи.
"Целият свят е разтревожен от ситуацията в Сирия. Трябва да се намери решение за струпаните в Идлиб 40-50 хиляди въоръжени бойци", заявява пред "Взгляд" Хрер Балиян от неправителствения център "Картър". Аналитикът приканва Вашингтон да признае новата реалност и да промени отношението си към Дамаск. "Ние не можем да налагаме все по-строги и по-строги санкции на Сирия. Това не решава проблема. Това само руши и вече е разрушило бъдещето на страната. От друга страна трябва да се разговаря за промени в нашето взаимодействие с Дамаск. Ситуацията трябва да се обсъжда в атмосфера, в която всички могат да разговарят един с друг, а не напук един на друг", казва американският експерт.
Руски сухопътни войски влязоха в размирната провинция Идлиб, и то официално и пълноценно, но Москва и Анкара не могат да се разберат за бъдещето на региона. Ситуацията се изостря. "Посланикът на Русия в Турция Алексей Ерхов разказа пред телевизия "Звезда", че получава нови заплахи и обиди, пише "Свободная преса". "Ще построим небостъргачи от черепите на ваши военни", "Ще платите за всяка капка кръв, пролята от вас", цитира част от тях руският дипломат.
Турците виждат Идлиб като независима от Дамаск територия със свои власти, които, щом бъде създадена нова сирийска конституция, може да вземат участие в избори и да участват или не в централната власт. Но дотогава Асад изобщо не бива според тях да получи права върху тази територия, обяснява вестникът. Според него турците се стремят "фактически да анексират Идлиб", но официално подкрепят исканията на местни сепаратисти, които твърдят, че "на истинските сирийци много отдавна им е втръснало от клана на Асадовци и техните блюдолизци, управляващи Сирия от половин век насам".
Русия е изпратила военни в зоната на конфликта именно по силата на споразумението за Идлиб между Ердоган и Путин, "но еничарите незнайно защо са недоволни от това, смятайки, че Кремъл, подкрепящ Дамаск, отдавна вече се е оттеглил от договореностите. И недоволството им се проявява най-вече във военен план", заявява изданието.
"Според източници от Идлиб, цитирани в арабски и други медии, само за седмици Анкара е изпратила в провинцията цяла армия - най-малко 7000 военни, повече от американския и руския контингент, взети заедно. И то без да се броят турските военновъздушни сили, които при евентуално изостряне със сигурност ще участват в операция срещу Асад. Просто за целта не им е необходима постоянна база в Сирия - съседна за Турция страна", пише "Свободная преса".
Руският ориенталист Олег Гушчин впрочем не вярва "събитията да минат във фаза на най-гореща конфронтация на Турция със Сирия, камо ли с Русия. Според негов коментар за вестника днес Турция просто има нужда от време, за да уреди нещата в Идлиб, а след това провинцията все пак ще бъде включена в основната територия на Сирийската арабска република.