Руски вестник за Брекзит: Терзанията приключиха

Getty (архив)
share

"Въпросът дали Великобритания да излезе от ЕС бе може би най-трудният през цялата бурна история на кралството. Но ето че терзанията, траяли три години и половина, приключиха", пише "Росийская газета" в коментар за очаквания тази нощ Брекзит.

"Закономерен е според вестника въпросът как и защо е стигнала до това решение, изненадало света, шестата световна икономика, членуваща в най-големия блок за свободна търговия. Защо стана тъй примамливо за британците излизането от престижния европейски клуб", пита се изданието, припомняйки британско-европейското взаимноизгодно сътрудничество, продължило почти половин век.

Борис Джонсън: Брекзит бележи началото на ера на обновление и обединение на Великобритания

Според московския официоз може би се е задействал синдромът на апломба, присъщ на бившата империя и самоуверена Великобритания е сметнала за по-изгодно сама да приема закони и да взема решения, вместо да ги получава от Брюксел. Освен това за "развода" с ЕС е спомогнало и одобрението на американския президент Доналд Тръмп, а и за британските премиери винаги са били приоритет специалните им отношения със САЩ.

"Обикновените британци обаче явно не са много склонни към "семейно приятелство" с Америка заради опасения да не им изпращат иззад океана пилета, обработени с хлор, и да не направят платена безплатната днес британска медицина", добавя "Росийская газета".

Брекзит сви вноса на британски стоки у нас

"Комерсант" цитира прогноза на международната рейтингова агенция Мудис, според която, ако кралството не успее да сключи тази година ново търговско споразумение с ЕС, това ще се отрази зле на износа на ред европейски страни за Великобритания. На първо място ще пострадат Ирландия, Белгия и Нидерландия.

"Брекзит обаче няма да повлияе съществено на кредитоспособността на ЕС", смята Мудис. Тази година Лондон ще продължи да финансира ЕС и ще спре вноските едва през 2021 г. Според експерти на агенцията другите страни членки са напълно способни да компенсират в бъдеще неполучените доходи.

"Влиянието на "развода" върху самата Великобритания пък ще зависи най-вече от условията в бъдещото споразумение. За Мудис изглежда най-вероятно да бъде създадена зона за свободна търговия със стоки, а не митнически съюз", допълва "Комерсант".

Европейският съюз - 60 години напредък и сътресения

Великобритания бе втората икономика в ЕС, негов основен "данъкоплатец", финансов център и ядрена сила. Напускането ѝ създава много проблеми - и прагматични, и концептуални, отбелязва онлайн изданието "74". Списъкът от нерешени въпроси включва стотици точки, сред които са миграцията, риболовът, отбраната, културните връзки, проблемът с гражданите, живеещи в чужбина, и т. н., се казва в материала.

"Какво ще стане сега с Великобритания? Никой не знае", пише електронният вестник. Засега катастрофа няма и основните показатели на британската икономика, включително курсът на лирата, са на работно равнище. Но има и тревожни сигнали - банкерите примерно дават все по-скептични оценки за перспективите на Лондон. Защото неяснотата плаши парите, изтъква "74".

"Британският премиер Борис Джонсън, станал символ на Брекзита, трябва да помни, че избирателите са му дали ограничен мандат. Не е сигурно, че икономическата му политика, съчетала държавна намеса и неолиберализъм, ще има широка подкрепа", коментира френският икономист Жак Сапир пред изданието "Валдай" на едноименния международен дискусионен клуб.

"Пълноценен Брекзит още утре няма да има. Съгласуването на "развода" ще продължи най-малко до декември 2020 г., но всъщност може да се проточи и до 2023 г.", подчертава специализираният финансов сайт "Финам". За да нанесе сега Брекзитът щети на световната икономика, а и на борсите, той трябва да се развие по твърдия сценарий, което явно е изключено. Поне засега. Преходният период при желание може да се протака доста време - той не носи глобални рискове за икономиката на кралството, нито на еврозоната.

"Аналитиците могат колкото си щат да рисуват страховити модели за развитието на икономиките. Вижте обаче как гласуват инвеститорите с парите си - котировките на европейските и на световните борсови индекси реагират абсолютно спокойно на наближаващото събитие и стремежът е към нови исторически максимуми", пише "Финам".

Вдигнала бунт срещу Европа, в близките години Великобритания може да има икономически проблеми. Такова бъдеще предсказа на страната си Bank of England (основната финансова институция в страната), пише "Лента". "В съобщение на сайта си регулаторът представя прогноза за растежа на британския БВП в близко бъдеще. Според нея през 2020 г. се очаква ръст от 0,8 на сто (в сравнение с 1,3 процента през 2019 г.), а през 2021 г. - 1,5 процента. Всички тези показатели са по-ниски от очакваните по-рано", изтъква изданието.

"Над половината шотландци подкрепят идеята за независимост на Шотландия", пише "Красная весна", като цитира данни от анкета на ЮГъв, публикувани вчера. Според тях 51 на сто от участниците са за независимост на Шотландия, а 49 на сто - против. Само независимостта ще спаси шотландската икономика след Брекзита, цитира "Красная весна" мнението на шотландския първи министър Никола Стърджън.

"Великобритания тегли Европа към дъното", пише "Свободная преса". "След нея Дания, Полша и Италия също ще напуснат ЕС", цитира всекидневникът изявление на британския евродепутат Найджъл Фараж", лидерът на Партията за Брекзит. "Дания също като Великобритания гледа с подозрение на перспективата за задълбочаване на европейската интеграция. Полша има големи проблеми с Брюксел заради крайнодясната вътрешна политика на Варшава. Италианската икономика е в дълбока криза и според някои местни гласове страната има шансове да оздравее, ако излезе от ЕС. При все това няма особена вероятност "екзитите" да продължат. Това е много продължителна, трудна и скъпоструваща процедура", обяснява руският финансист Геворг Мирзаян.

Как Брекзит ще засегне българите във Великобритания?

Водещи новини

Още новини