Пет месеца след като загуби поста си, до голяма степен заради собствената си грешна преценка, крайнодесният популистки лидер в Италия се готви за ефектно завръщане. Лидерът на партията "Лига" влага всички сили в кампанията преди изборите на 26 януари в Емилия-Романя, исторически бастион на левицата, който след Втората световна война никога не е бил под дясно управление.
Победата над левицата в Емилия-Романя би била равносилна на "разрушаване на италианската Берлинска стена", казва Андреа Делмастро, депутат от "Италиански братя", друга крайнодясна партия, съюзена с "Лигата".
"Ако на 27-и победим тук, в Емилия, на 26-и ще отида до Палацо Киджи (седалището на премиера) с предупреждение, че (премиерът Джузепе Конте) трябва да се изнася", заяви днес Салвини.
През август миналата година Салвини сложи край на коалиционното правителство с Движението "Пет звезди" (ДПЗ) с надежда да предизвика предсрочни избори, за които анкетите предричаха, че ще ги спечели лесно. Вместо това ДПЗ обедини сили с дотогавашния си враг левоцентристката Демократическа партия (ДП) и прати Салвини и "Лигата" в опозиция.
46-годишният политик разчита на победа в Емилия-Романя, за да се върне на върха. Седмици наред той кръстосва региона, където ще се води битката, като прави до десет митинга дневно и използва много от популистките си умения. Емилия-Романа е прочута с хранителните си продукти и за да се хареса на местните, той целува пити пармезан, наслаждава се на аромата на свинския салам копа и яде талятели болонезе. В събота той оглави митинг в Маранело, където е централата на "Ферари", и говори пред множеството, носейки червена бейзболна шапка с емблемата на "Ферари" - изправен на задните си крака кон.
Преди на 11 януари да влезе в сила забраната за социологически проучвания, анкетите сочеха, че кандидатката на "Лигата" Лучия Боргонцони изостава със съвсем малко от Стефано Боначини от ДП. "Те са твърде близко, че да се прогнозира резултатът", каза пред ДПА Лоренцо Прелиаско, политически анализатор и социологически експерт от института "YouTrend/Quorum".
Боначини, който сега е ръководител на областта, е съсредоточил кампанията си върху местни въпроси и иска да се дистанцира от непопулярното национално правителство. Емилия-Романя е един от най-богатите италиански региони с ниска безработица и като цяло добри публични услуги, от което Боначини се опитва да се възползва. Но както в други бивши леви бастиони "Лигата" нанася силни атаки с антиимигрантски, антиглобалистки и социалноконсервативни послания, които се харесват на избирателите от работническата класа.
"Нямате представа колко много стари комунисти ми казваха през последните дни: хората от ДП предпочитат банкерите пред работниците, този път ще гласуваме за вас", написа на 12 януари Салвини в социална медия. Всъщност левите центристи загубиха в Емилия-Романя общите избори през 2018 г., както и на изборите за Европейски парламент през 2019 г. Лигата е завладяла селските райони и малките градове, докато ДП продължава да е силна в регионалната столица Болоня и големите градове.
В Болоня настроението "но пасаран" бе подсилено от анти-Салвини Движението на сардините, основано през ноември в града. "Сардините" изпълват площадите в Италия с лозунги против десния популизъм и вчера направиха голям митинг в Болоня, за да активизират левите избиратели. Предстои да видим дали усилията на "сардините" са били достатъчни. "В националната политика вятърът явно духа в платната на десноцентристите", отбеляза Прелиаско.
Конте се опита да минимизира значението на евентуална победа на опозицията в Емилия-Романя, като предрече, че тя няма да свали правителството му. Според Волфанго Пиколи, съпрезидент на изследователската фирма "Тенео интелиджънс", "слабостта на управляващата коалиция е нейната главна сила". Вероятността да загуби от Салвини и съюзниците му на нови общи избори "може да помогне за запазване на несигурния съюз ДПЗ-ДП независимо от изхода от вота в Емилия-Романя", каза той пред ДПА.
Но отчаяно да се държиш за властта, само за да отложиш възможно най-дълго изборният крах, не е кой знае каква перспектива за управляващите партии. Междувременно Салвини ще има възможност да постави правителството под още по-силен натиск със следващия кръг от местни и регионални избори през май и юни. "Рано или късно ще трябва да има общи избори . . . и с нашите проценти ( в допитванията) на Матео Салвини му е съдено да стане министър-председател", каза депутатът от "Лигата" Игор Йеци пред общественото радио РАИ.