Руска военна полиция поема контрола над големи територии край сирийско-турската граница и патрулите ще спрат стрелбата в района, обобщава в заглавие "Росийская газета" резултата от споразумението между Москва и Анкара, сложило край на турското настъпление в Сирия. Практически всички световни медии виждат в решаването на крайно трудната ситуация в Северна Сирия сериозна победа на Русия и нейния президент Владимир Путин, посочва вестникът.
Същия извод правят и руски аналитици, говорили пред московския официоз. За договореностите, постигнати във вторник от Владимир Путин и турския лидер Реджеп Ердоган, до голяма степен са съдействали успехите на руските войски в Сирия, смята военният експерт Игор Коротченко. "Русия влезе там по молба на властите в Дамаск и надви терористите. И сега от позицията на победител, щом става дума за Сирия, ние определяме и отношенията с Турция. Ако я нямаше тази победа, Анкара можеше да се държи съвсем иначе", казва той.
"Кюрдите ще идат в други провинции, там ще се разоръжат и ще започнат да се интегрират в мирния живот - добавя Коротченко. - Вече няма да става дума за никакъв "кюрдски анклав". Доколкото САЩ ги преметнаха, кюрдите нямат друг шанс. Само избор дали да загинат в борба с турците или да минат към мирен живот при условията на сирийския президент Башар Асад. Условията му са прости: разоръжаване и мирен труд."
Занапред кюрдите няма да могат вече да диктуват собствени условия - принудени са на равни начала с другите етноси в Сирия да изграждат диалог с Асад, резюмира друг военен експерт, Виктор Мураховски.
"Вашингтон отстъпва от стратегически важни позиции в Сирия, отказва се от инициативата в полза на олицетворяващите всичко ужасно (Путин и Ердоган), при това оставя на произвола на съдбата кюрдските си бойни другари. Лоша новина за перспективите Америка да доминира в света. Всички свикнали да разчитат на САЩ - от Израел до Тайван, се замислиха дали е сигурна тази опора", коментира политологът Фьодор Лукянов пред "Комерсант". Но президентът Доналд Тръмп никога не е криел недоволството си от досегашната схема с глобално лидерство на САЩ, защото е станала неизгодна. И доста негови сънародници го подкрепят в това. Разходите по управлението на света надхвърлят приходите и е необходим друг бизнес модел. Тръмп се опитва да го изгради, продължава анализаторът.
Според него преговорите Путин-Ердоган са довели до нещо "неочаквано: всички заинтересовани страни получиха относителна не абсолютна печалба. И общата сигурност в зоната на конфликта се укрепи, макар и нестабилно". От конфликтите в днешния "все по-малко структуриран свят" или губят всички, както става най-често, или всички успяват да извлекат по нещо за себе си, запазвайки отношенията с останалите - това засега е рядкост. С новата ситуация ще трябва да свикне всеки играч, но на първо място САЩ. За тях това ще е най-трудно, но с оглед международните тенденции навярно и най-необходимо, заключава руският коментатор.
Сделката Путин-Ердоган не обещава мир за цяла Сирия, обръща внимание "Независимая газета". Споразумението не решава всички проблеми, появили се на фона на турската интервенция. Меморандумът пренебрегва ситуацията в размирната провинция Идлиб, останала в зоната на отговорност на турците. Неслучайно в деня на преговорите Башар Асад изненадващо посети участък от фронта в района на Идлиб. Това бе сигнал, че сирийският лидер иска да има последната дума, пише вестникът. Благодарение на сделката Турция укрепва позициите си в Северна Сирия, а Русия - в останалата част от страната, изтъква пред изданието военният аналитик от САЩ Ричард Вайц. "Споразумението предотвратява в краткосрочна перспектива евентуална военна конфронтация между турската армия и правителствените сили, подкрепяни от Иран и Русия. Практически САЩ навярно ще се наложи да приемат договореностите на Путин и Ердоган. Но в дългосрочна перспектива Русия и Турция все още имат проблеми в Сирия. Русия например не иска Турция да създаде постоянна буферна зона на север - било чрез военна окупация, било чрез преселване на голям брой сирийски арабски бежанци", казва той. Според Вайц това ще предизвика етнически промени в региона, добавя "Независимая газета".
"Москва ще свърши в Сирия недовършеното от американците" и "ще се опита да направи така, че крехкото затишие да прерасне в траен мир" - такъв е според "Известия" резултатът от преговорите между Путин и Ердоган.
Засилването на руските позиции в региона и отслабването на американските дава надежди за по-тесни и продуктивни контакти между Дамаск и кюрдския автономен регион с оглед окончателно да се помирят. Поне доскоро САЩ дейно подкрепяха сепаратистките тенденции източно от Ефрат. Сега може да се разчита на засилващи се обратни тенденции. Точно това посочи Владимир Путин на пресконференция във вторник, пише всекидневникът. Явно обаче не може да става дума за специален политически статут на районите източно от Ефрат. Дамаск винаги е бил категоричен по въпроса. Съседите на Сирия също няма да са благосклонни към подобна идея. Особено Турция, която по време на кризата в съседната страна прави всичко възможно, за да пречи на кюрдите да получат самостоятелност. А и руският външен министър Сергей Лавров заяви тези дни, че кюрдите трябва да бъдат вписани в сирийското правно поле, за да не съществуват въоръжени формирования, действащи извън рамките на сирийската конституция, напомня изданието.
Ситуацията крие и "няколко лъжици катран, от които ще трябва внимателно да бъде изчистена кацата с мед", коментира "Известия" думите на Путин, че "Сирия трябва да бъде освободена от незаконното чуждестранно военно присъствие".
Естествено на първо място става дума за американците. При все че Тръмп изтегли повечето си войски, на сирийска земя все още има известен брой американски военни. САЩ всеки момент може отново да поемат съвсем не малка роля в сирийските събития. Тъй че са фактор, който ще действа и в бъдеще.
Не бива да забравяме и Анкара, също неканена от никого в Сирия. А турско присъствие има не само в сравнително ограничените територии източно от Ефрат, но и в доста обширни райони, превзети от турците при по-раншните им военни операции "Щитът на Ефрат" и "Маслинена клонка".
След преговорите с Путин Ердоган отново подчерта, че Турция държи на териториалната цялост на Сирия. Но засега никой, общо взето, не е поставял ребром въпроса за изтегляне на турския контингент от страната. Щом това стане, иска ни се да вярваме, че изявленията на турците няма да се разминат с делата им, допълва "Известия".