Всички искаме пазарна икономика. Пазарите се раждат и умират. Това е нещо нормално за капиталистическата пазарна икономика.
Това каза в предаването "Лице в лице" по БТВ икономистът проф. Димитър Иванов по повод фалита на "Томас Кук". "Много държави са засегнати от този фалит. На Канарските острови ще загубят над 3,5 млн. турсити. В Турция също много силно ще усетят този фалит. Там обявиха твърдо и ясно, че ще помогнат на бранша и не изказват само пожелания като нашия министър на туризма. Държавата трябва да застане зад туристическия бранш и ние не трябва да губим нашата репутация. Аз познавам услугите на "Томас Кук". Тя беше компанията с най-добри услуги, но в последните месеци имаше сериозни финансови проблеми, които се дължаха на лош мениджмънт", разкри проф. Иванов.
"Не мисля, че този фалит има нещо общо с Брекзит. За мен Брекзит на 31 октовмри е под много голяма въпросителна. В момента парламента подготвя закон, който забранява на Борис Джонсън да извърши Брекзит без сделка. Друг въпрос е колко ще се спази този закон, защото виждаме какво се случва в момента между правителство и парламент. Брекзитът не е само проблем на Великобритания. Не може да се говори, че само Великобритания ще изпадне в тежка рецесия след Брекзит. 6-7 от най-силните икономики в Еврозоната зависят над 70% от британския експорт на стоки. За България също ще има последствия. Ние може да имаме икономически ръст, но не живеем на отделна планета. Вече е ясно, че има сигнали за рецесия в ЕС и Еврозоната. В това няма никакво съмнение. На България са необходими ясни, точни и структурни промени", категоричен бе живеещият в Лондон икономист.