Президентът на Казахстан: Съюзническите отношения с Русия заемат особено място сред приоритетите ни

Getty (архив)
share

Няма въпроси, за които Казахстан и Русия не биха могли да открият конструктивно решение. Това заявява новият казахстански президент Касим-Жомарт Токаев в интервю за "Росийская газета" по повод започващото си днес посещение в Москва.

Русия отдавна е водещият търговски партньор на Казахстан, припомня той. Двустранният стокообмен расте с всяка година и през 2018 г. е достигнал 17,6 милиарда долара. Руски дял има във всяко трето предприятие с чуждестранно участие в Казахстан - това са над 9000 фирми.

"Фактът, че правя първото си посещение в чужбина именно в Русия, говори много сам по себе си", извежда в заглавие "Комерсант" думите на казахстанския лидер, разговарял с репортер на вестника. Преди насрочения си за днес разговор с руския държавен глава Владимир Путин в Кремъл Токаев припомня многостранната, балансирана и многовекторна външна политика на Казахстан. Като специална цел в системата от приоритети" на страната си той изтъкна развитието на съюзническите отношения с Русия, без това естествено да е пречка за развитие на сътрудничеството с други държави.

Гостът напомня за делото на предходния казахстански президент Нурсултан Назарбаев като главен идеолог и последователен съзидател на евразийската интеграция, формирал собствена концепция за държавно обединение на тази основа. Днешният Евразийски икономически съюз (ЕАИС) се надява до 2025 г. да осигури истински свободно движение на стоки, услуги, капитал и работна ръка. "Казахстан ще се стреми към разширено сътрудничество между ЕАИС и ЕС, взаимодействие на ново ниво в рамките на китайския инфраструктурен проект "Един пояс - един път", задълбочаване на икономическите връзки с държавите от Централна Азия и АСЕАН", добави Токаев.

"В навечерието на юбилейната - пета среща на върха на ЕАИС, насрочена за 29 май в казахстанската столица, Москва и Нур Султан (новото име на Астана) демонстрират решимост да не намаляват темпото в стратегическото си партньорство след оттеглянето на Нурсултан Назарбаев", допълни "Комерсант" в редакционен коментар. Според информиран източник на вестника на днешните преговори в Москва ще се обсъжда по-специално руско-казахстанското сътрудничество в атомната сфера, но без да се подписват документи. Актуализирана комплексна програма за мирно овладяване на атома се предвижда да бъде подписана в кулоарите на майския форум.

Касим-Жомарт Токаев заяви, че страната му се надява да бъдат нормализирани отношенията между Запада и Москва, отбелязва "Комсомолская правда". "Това отговаря на интересите на всички държави - членките на ЕАИС и другите страни, защото ще засили общия търговски потенциал на Голяма Евразия, ще оздрави цялата световна икономическа система", заяви той, цитиран от изданието.

Водещи новини

Още новини