Предсрочните парламентарни избори в Армения узакониха лидерството на изпълняващия длъжността (и.д.) премиер Никол Пашинян, пише в. "Независимая газета".
Блокът "Моя стъпка" на Пашинян беше безусловен фаворит, а самият той едва ли се безпокоеше за собствените си резултати. Рейтингът му достигаше зашеметяващите 92 на сто, отбелязва "Независимая газета". От останалите участници за резултатите си е спокойна само партията "Процъфтяваща Армения" на известния бизнесмен Гагик Царукян, който сключи с Пашинян официално споразумение за политически съюз. Най-спорният въпрос на изборите беше по-скоро дали в парламента ще влязат Републиканската партия на Армения (РПА), управлявала страната в продължение на повече от десетилетие, и Арменската революционна федерация "Дашнакцутюн". По данни на "Галъп" те се ползват с рейтинг от 1,3 и 1,2 на сто. Останалите партии също балансират на границата на провала и е трудно да се предскажат резултатите, отбелязва руското издание.
В случая с РПА подобен нисък резултат се обяснява с негативното отношение към бившата власт, както и с арестите на техни лидери и близки до партията политици. "Дашнакцутюн" от своя страна стана жертва на недостатъчно ясната си позиция към "нежната революция". Повечето от партиите, които се очаква да бъдат представени в новия парламент, имат проруска ориентация, отбелязва в. "Независимая газета". Лидерът на партия "Процъфтяваща Армения" обеща да построи и поеме издръжката на поне едно руско средно училище. Блокът "Моя стъпка" също заема подобни позиции, както и РПА - ако успее да преодолее петпроцентовата бариера.
Извънредните избори се наложиха, защото след "нежната революция", под натиска на уличните протести премиер на Армения стана Никол Пашинян, ръководител на най-малобройната парламентарна формация. За да провежда своята политика и да легитимира властта си, той има нужда от подкрепата на парламента, подчертава в. "Московский комсомолец". Има всички шансове той да постигне тази цел. Москва заема неутрална позиция към политическите процеси в Армения и ги смята за вътрешен въпрос, отбелязва руското издание.
Армения няма да промени курса си към стратегическо партньорство с Русия и участие в Организацията на договора за колективна сигурност и проектите за евразийска интеграция, заявяват и.д. министрите на външните работи и на отбраната Зограб Мнацаканян и Давид Тоноян, цитирани от "Московски комсомолец". Независимо кой ще дойде на власт в Армения, Москва е готова да продължи конструктивното сътрудничество. Дори при убедителна победа обаче, според арменската конституция блокът "Моя стъпка" не може да получи повече от две трети от местата в парламента. Освен това в него трябва да бъдат представени най-малко три партии, припомня руското издание.
След преброяването на 100 на сто от гласовете Централната избирателна комисия (ЦИК) на Армения съобщи, че в парламента влиза блокът "Моя стъпка" на Никол Пашинян, спечелил над 70 на сто от гласовете, както и партиите "Процъфтяваща Армения" и "Светла Армения", които успяха да преминат 5-процентовата бариера, пише в. "Новая газета". Републиканската партия на Армения (РПА) остава извън парламента.