На днешната дата - 26 април 2018 г., се навършват 32 години от аварията в атомната електроцентрала "Чернобил".
Последствията от екологичната катастрофа още не са напълно преодолени, а освен щетите, които нанася върху околната среда и жителите на засегнатите региони, тя оставя и своя дълбок икономически отпечатък.
Оценките за количествените му измерения са различни, но изседователите са единодушни, че става въпрос за стотици милиарди долари.
Русия, Беларус и Украйна (на чиято теритоия днес се намира централата) са най-потърпевши, но радиоактивният облак след инцидента се разпростира и над други европейски държави, които също пазят спомена за трагедията.
Ето някои от най-важните икономически последици от чернобилската авария:
1. На първо място са непосредствените ефекти от катастрофата. В потушаването на аварията загиват над 30 души и е унищожено оборудване за милиони долари.
2. Впоследствие започват да се трупат още по-големи разходи за запечатването на авариралия реактор и за стабилизиране на радиационния фон в засегнатите територии. Миналата година официално беше открит новият "саркофаг" над централата, който трябва да гарантира сигурността й през следващите 100 години.
Прочети повече ТУК.