Вървим ли към война между САЩ и Корейската народнодемократична република (КНДР), пита френският в. "Журнал дю диманш".
Изстрелването на севернокорейската междуконтинентална балистична ракета притеснява международната общност, но едно е сигурно: Пхенян вече може да нанесе ракетен удар по Вашингтон или Париж, отбелязва вестникът. Не е ясно дали изявлението на севернокорейския лидер Ким Чен Ун, че страната му е постигнала историческата си цел да стане ядрена сила, означава край на ракетните или ядрените опити. Но то показва ясно, че Пхенян вярва, че разполага с ядрен арсенал, който е достатъчен, за да служи за възпиране, пише френското издание. Крайната цел на Северна Корея винаги е била да може да отправи реална заплаха за ядрен удар срещу САЩ.
Изявленията обаче показват, че режимът в Пхенян ще възприеме международната доктрина за ядрените оръжия и ще се държи като "отговорна ядрена сила", която няма да представлява заплаха за трети страни, докато не бъде заплашена, отбелязва "Журнал дю диманш", добавяйки, че не е ясно дали техническите възможности на САЩ са достатъчни, за да се защитят от евентуален удар.
Някои страни може да сметнат промяната в ситуацията за възможност за дипломация. Всички гледат към Китай, но стратегическият интерес на Пекин е да избегне разпадането на севернокорейския режим, което би означавало да се окаже съсед на обединена Корея, съюзник на САЩ, отбелязва френското издание. Пекин иска "двоен мораториум": замразяване на съвместните американско-южнокорейски военни учения в замяна на замразяване на севернокорейските военни програми, припомня в. "Монд". САЩ отхвърлят тази възможност, но след ракетното изпитание Китай не пропусна да повтори предложението си за компромис и да призове Вашингтон и Пхенян към диалог.
Достигналата рекордна височина ракета, изстреляна от Северна Корея, е провал за президента на САЩ Доналд Тръмп, който наскоро увери, че КНДР няма да може да разработи подобни технологии, отбелязва френският в. "Фигаро".
Повечето наблюдатели се съмняваха, че нови санкции на ООН ще спрат ракетната и ядрена програми на Северна Корея, но предсказаха, че режимът може да е готов да преговаря, след като реши, че е усъвършенствал достатъчно оръжията си, отбелязва британският в. "Гардиън".
Ракетното изпитание е ясен знак, че Северна Корея продължава да се стреми към обявената си цел да получи възможността да нанася удари по територията на САЩ и не се огъва пред стратегията на Тръмп за прилагане на максимален натиск, отбелязва в. "Вашингтон пост". Президентът на САЩ неведнъж е казвал, че военните варианти за справяне със Северна Корея не са изключени и че времето за постигане на дипломатическо решение е изтекло. Все повече лидери във Вашингтон призовават да бъде обмислена сериозно възможността за военни действия срещу Пхенян, въпреки съпротивата на Южна Корея, чиято столица е в обхвата на севернокорейската артилерия. Сеул има население от 25 милиона души, припомня изданието.
Макар че това вероятно не е голямо утешение, КНДР вероятно все още не е способна да достави ядрена бойна глава до територията на САЩ. Смята се, че тя все още не е овладяла технологията за повторно навлизане в атмосферата на Земята, без бойната глава да бъде унищожена. Пхенян обаче напредва бързо към постигането на тази цел, отбелязва в. "Вашингтон пост".
Френска медия: Вървим ли към война между САЩ и КНДР?
- 30.11.2017 | 09:35
- 5238