OOН: 22 милиарда долара са необходими за хуманитарни помощи през 2017 г.

Getty Images
share

Службата на ООН за координация по хуманитарните въпроси и партньорите й искат рекордните 22,2 милиарда долара за следващата година, за да помогнат на хората, засегнати от конфликти и бедствия по света, съобщи Асошиейтед прес.

Агенцията отбелязва, че исканата сума е 10 процента по-висока от миналогодишната.

Със сумата, за която Службата на ООН за координация по хуманитарните въпроси помоли днес, ще бъдат подпомогнати близо 93 милиона души в 33 страни, почти две трети от които в Африка. Над една трета от всички тези средства, 8,1 милиарда долара, ще бъде насочена към хората в Сирия и бежанците от тази държава, а други 4,4 милиарда долара ще бъдат отделени за хората в Йемен или избягалите от раздираната от война страна, както и за Южен Судан.

Това е най-високата сума, която Службата на ООН за координация по хуманитарните въпроси е искала до момента, обърна внимание нейният директор Стивън О'Брайън.

"Това е отражение на едно състояние на хуманитарните нужди по света, невиждано след Втората световна война - над 128 милиона души спешно се нуждаят от подкрепата и солидарността ни, за да оцелеят и да живеят безопасно и с достойнство", обясни О'Брайън пред репортери в Женева. Той уточни, че 93-те милиона човека, които ще бъдат подпомогнати с исканата сума, са сред най-нуждаещите се хора.

"Над 80 процента от нуждите са породени от предизвикани от хора конфликти, много от които продължават от дълго време и до днес и увеличават необходимостта от помощи от година на година", каза О'Брайън.

Най-високата единична сума в искането е 4,7 милиарда долара, предназначени за "План за регионален отговор" за Сирия. С нея ще бъдат подпомогнати страни като Турция, Ливан, Ирак, Йордания и Египет, които са приели около 4,7 милиона сирийски бежанци, изправени пред все по-лоши условия след над петгодишна война.

Искания като "Глобален хуманитарен отговор" обикновено не успяват да постигнат целите си и се основават на оценки, но дават важни ориентири за нуждите по света и за стотици хуманитарни партньори на Службата на ООН за координация по хуманитарните въпроси.

Международни донори са предоставили 11,4 милиарда долара през 2016 г. - малко над половината от поисканите за тази година средства. Това е създало най-голямата съществувала до момента празнина във финансирането, подчертаха от Службата на ООН за координация по хуманитарните въпроси.

Конфликти, като тези в Йемен, Сирия, Южен Судан и Нигерия, са основната причина за големината на поиската сума, обясниха от службата. Засушавания и други природни бедствия обаче също "тласкат уязвими общности към (състояние на) ръба на оцеляването".

Водещи новини

Още новини