Все още няма поета отговорност за нападението от Ница, в което роден в Тунис мъж се вряза в множество, празнуващо френския национален празник, уби 84 души и рани 202 души.
Поддръжници на Ал Каида и на Ислямска държава похвалиха атаките в различни социални медии, но двете организации засега не са направили изявление за поемане на отговорност, припомня Асошиейтед прес. Използването на превозни средства в атентати е добре установена тактика както на Ал Каида, така и на Ислямска държава, а също и на талибаните, припомня Асошиейтед прес. Превозни средства са използвани в последните години и десетилетия за някои от най-кървавите атентати в света.
На 3 юли атентат с микробус, управляван от атентатор камикадзе в центъра на Багдад, отне живота на 292 души и рани други 200 души. Отговорност пое Ислямска държава. В Афганистан талибаните използваха по-рано тази година също микробус за нападение, в което загинаха 64 души и бяха ранени над 340 души. Атаката беше срещу правителствен конвой.
В Исламабад в Пакистан през 2008 г. камион с експлозиви, управляван от камикадзе, се взриви пред входа и унищожи хотел Мариот, като уби над 50 души и рани над 260 души В Израел също бяха извършени няколко атаки с коли, врязали се във военни или цивилни, чакащи най-често на автобусни или тролейбусни спирки. В други нападения дори бяха използвани трактори и булдозери. След тези случаи спирките бяха обезопасени срещу подобни нападения. Най-смъртоносна атака с превозно средство беше тази в Бейрут от 1983 г. Тогава два камиона с експлозиви се врязоха в казарми, в които живееха американски и френски военни и убиха над 300 души.
През 1995 г. Тимъти Маквей уби 168 души, като взриви камион с експлозиви пред федерална сграда в Оклахома сити. В атаката бяха ранени над 680 души. Във Франция на 22 декември 2014 г. мъж се вряза с кола в посетители на уличен коледен базар в град Нант и уби един от тях, а рани други деветима.
Нападението стана ден след сходно нападение в Дижон, където мотоциклетист също се вряза в пешеходци и рани 13 от тях.
И двамата нападатели, които оцеляха, са страдали от психически проблеми в миналото. Терористични групи като ИД и Ал Каида призоваха поддръжниците си да атакуват, използвайки каквито и да е средства. Атаките, вдъхновени от такива групи в последните години включваха самолети, булдозери, трактори, огнестрелни оръжия, ножове, мачете, експлозиви и коли, обобщава АП. Агенцията припомня, че засега мотивите на нападателя от Ница се са ясни.