Страните в ЕС, които горят въглища, разболяват съседите си

Getty Images/Guliver
share

Замърсяването на околната среда и вредата върху здравето на хората, които горенето на въглища причиняват, далеч не се ограничават в националните граници на страните, които ползват въглища. Пълно излизане от въглищната зависимост в Европейския съюз ще донесе значителни ползи за всички жители на континента. Това показва нов доклад, публикуван от неправителствените организации Алианс „Здраве и Околна среда“ (HEAL), CAN – Европа, европейският политически офис на Световния фонд за дивата природа (WWF) и Sandbag, съобщават от „Грийнпийс“-България.

Докладът „Тъмният облак над Европа: Как страните, които горят въглища, разболяват своите съседи“ анализира здравните щети от замърсяването на въздуха, причинено от всички въглищни централи в ЕС, за които има данни (257 от общо 280).

Анализът показва, че през 2013 г. емисиите от тези централи са били отговорни за над 22 900 случая на преждевременна смърт, десетки хиляди случая на заболявания от сърдечно-съдови до бронхит, и до здравни разходи в размер на до 62,3 млрд. евро. За първи път докладът анализира как вредният прах, който се отделя от централите при горенето на въглища, пътува отвъд националните граници, и какви са последиците от това.

Петте страни от ЕС, чийто въглищни електроцентрали причиняват най-големи щети извън територията на страната, са: Полша (причиняващи 4690 случая на преждевременна смърт извън границите на страната), Германия (2490), Румъния (1660), България (1380) и Великобритания (1350). В същото време петте страни от ЕС, които са най-силно засегнати от въглищното замърсяване от техните съседи, в допълнение към това, което идва от собствените им въглищни централи, са: Германия (3360 случая на преждевременна смърт общо), Италия (1610), Франция (1380), Гърция (1050) и Унгария (700).

Докладът показва, че всяка затворена централа значително допринася за здравето не само на тези, които живеят в близост до централата, но и на тези, живеещи в съседните държави. Например, планираното затваряне на въглищните централи във Великобритания до 2025 г. може да спаси до 2870 живота всяка година – повече от 1300 от тях са в континентална Европа.

Водещи новини

Още новини