Политолог: Започваме да плащаме цената на неработещите институции

share

Последните трагични инциденти в страната показаха, че хората вече нямат доверие в институциите. Много често след това самото общество се разделя по един или друг начин. Виждаме каква е цената на неработещите институции. Това каза политологът Иван Кръстев в ефира на БТВ.

Все повече виждаме хора, които излизат на улиците, защото смятат че няма кой да ги защити. Сега е моментът институциите да покажат на хората, че могат да им се доверят, отбеляза Кръстев.

Според него недоверието към политическите елити го има в цял свят не само у нас. Той даде за пример събитията в Кьолн. „Това излизане на улицата започва да има своята цена, тъй като обществото се разделя. Недоволството на хората е основателно. Проблемът е с този тип реакции е, че това започва да поражда страхове сред мюсюлманите и те започват да излизат на улицата и да търсят своята справедливост. Когато хората започнат да излизат на улиците се поражда риск от сблъсък, а работата на институциите е да не позволява такова разделение в обществото“.

„Сега е важно да се потърси отговорността от виновните, а не от цялата общност. Справедливостта е да се търси наказание за хората, които са го направили. Затварянето на границите не е толкова проста работа. Те трябва да се пазят по друг начин. Тия 60 млн. мигранти не са само в ЕС. Когато хората бяха, за да спасят живота си много трудно можеш да ги спреш. Светът се е променил много за 10 години. Вижда се, че най-растящите икономики са били в Русия и Турция, но днес те са в криза. При тежка икономическа криза се прави така, че хората вътре в страната да забравят за нея“, заяви политологът.

Този нов тип ситуация между двете големи сили влияе и у нас. Разделението поражда несигурност за нас. Това, което най-много ни плаши е Русия и Турция да се сблъскат на нашаа територия. Всяко заиграване на България с протурска или проруска политика би било грешка, не бива страната да се затваря политически, увери Кръстев.

Ако ЕС се преструктурира страната ни, която е в периферията, би загубила много. Може би сега е времето да се държим като страна-членка на ЕС, а не да си стоим в ъгъла, посочи политологът.

Водещи новини

Още новини