В. Ню Йорк таймс: Ангела Меркел отчаяно търси изход от бежанската криза в Турция

gettyimages
share

Блиц визитата на германския канцлер Ангела Меркел в Истанбул вчера и разговорите й с турските лидери по болезнения въпрос за бежанската вълна през Турция към Европа са една от основните външнополитически теми на днешните британски и американски вестници.

Отчаяно търсейки начини за изход от бежанската криза, Меркел пряко обвърза усилията на Турция да се присъедини към Европейския съюз с нейното сътрудничество в пресичането на имигрантския поток, посочва американския "Ню Йорк таймс". Меркел, която отдавна е противник на приемането на Турция в ЕС, изрази готовност да подкрепи ускоряване на придвижването на турската кандидатура. Тази сериозна отстъпка подчертава важността, която европейските лидери придават на турското сътрудничество за спирането на най-голямата миграционна вълна към Европа след Втората световна война, подчертава вестникът. Цитират се думите на канцлера на съвместната й пресконференция с премиера Ахмет Давутоглу край Босфора, че "никоя страна не може да се справи сама с бежанското бреме и затова то трябва да бъде справедливо разпределено".

Въпреки че двамата лидери се обединиха около тази позиция, все още няма финализирано споразумение по въпроса и конкретните детайли ще се уточняват. Давутоглу отново настоя за създаването на "зона за сигурност" в Северна Сирия - основно турско искане, което засега се посреща с мълчание от световната общност, защото то би изисквало значителна военна операция. "Нашият приоритет е да предотвратим нелегалната имиграция и да намалим броя на хората, които пресичат нашите граници. В това отношение имаме много плодотворна дискусия с Европейския съюз", подчерта турският премиер.

Той изрази надежда, че турските премиери отново ще могат да присъстват на срещите на върха на ЕС и да се снимат с европейските лидери, като припомни, че сегашният турски президент Реджеп Ердоган присъства на такава среща, тогава като премиер, през 2004 г., но след това тези посещения бяха прекратени.

По-късно Меркел разговаря и с президента Ердоган, който след срещата заяви, че е поискал от гостенката подкрепа за по-бързото придвижване на турската кандидатура за ЕС. Преговорите за членство започнаха през 2005 г., но процесът забуксува преди няколко години по редица причини. "Ню Йорк таймс" посочва, че в усилията си да привлекат Турция към сътрудничество по въпроса за миграцията, европейските лидери в последно време до голяма степен са спрели да поставят въпроса за нарушенията на човешките права в Турция.

Британският "Гардиън" пък обръща внимание на предупреждението на Давутоглу пред Меркел, че разгарящата се битка за големия северен сирийски град Алепо е била усложнена от руските въздушни удари по града, което повишава заплахата от нова бежанска вълна от Сирия. Затова той призова за действия за предотвратяване на такава вълна от хора през турската граница. Вестникът припомня, че Алепо е атакуван едновременно и от сили на "Ислямска държава", и от сили, подкрепящи сирийското правителство, включително ирански войници и руски бойни самолети.

"Гардиън" също подчертава изразената от Меркел готовност за ускоряване на придвижването на турската кандидатура за ЕС в замяна на помощта на Анкара за гарантирането на сигурността на европейските граници и за силно редуциране на имигрантския поток към Европа. Меркел съобщи на пресконференцията, че Германия е готова да отвори преговорна глава 17 тази година и да подготви отварянето на преговорни глави 23 и 24, като подробностите могат да бъдат уточнени.

Давутоглу изрази готовност за сътрудничество с Германия и ЕС за предотвратяването на нелегалната имиграция, но подчерта, че бежанската криза не може да бъде разрешена, ако не се намери начин за спиране на войната в Сирия. Според него международната общност трябва да окаже по-голяма помощ на Турция, на която бежанската вълна до момента струва 7,5 млрд. евро.

Лондонският "Дейли телеграф" обръща внимание и на думите на Меркел на пресконференцията в Истанбул, че Германия може да помогне за по-бързото либерализиране на визовия режим за турски граждани, които желаят да пътуват в ЕС наред с ускоряването на преговорите за членство в ЕС. В замяна тя поиска съгласие от Анкара да приема обратно имигранти, които ЕС е отказал да приеме. Давутоглу пък отговори, че ще се съгласи на това, ако предварително бъде постигнат напредък по визовия въпрос.

Двамата лидери се обединиха около позицията, че не е възможно трайно решение на миграционната криза, ако не се намери разрешение на конфликта в Сирия.

Водещи новини

Още новини