Действията на групировката "Ислямска държава" в Сирия "говорят за обмислен сценарий, предвиждащ град Палмира да бъде заличен от лицето на земята", цитира руското издание "Аргументи и факти" изявление на Маамун Абдулкарим, шеф на сирийския департамент по античните паметници.
Историкът коментира взривяването на Триумфалната арка - паметник на 2000 години от древноримската епоха в Палмира, последвало разрушаването на местни храмове и гробници. Според експерта, пълното унищожаване на града, подлаган "редовно" на погроми, може да се предотврати, само ако сирийската армия незабавно мине в настъпление и освободи Палмира с подкрепата на руските Военнокосмически сили.
По думите на военен източник, цитиран от РИА Новости, сирийската армия е нанесла вчера удари срещу позиции на терористите в предградие на Дамаск и в провинциите Дейр аз Зур и Хомс, включително в град Палмира, пише информационният портал Лента. Близо 160 бойци на ИД са убити според източника в Дейр аз Зур. Има и ранени правителствени войници, след като терористите взривиха три бойни машини, натъпкани с експлозиви. Сили на режима ликвидираха и две колони на ислямистите в Хомс. С артилерийски удари войски на Дамаск поразиха там и позиции на групировките "Джебхат ан Нусра", "Катаиб ал Фарук" и "Ахрар аш Шам", добавя той.
Коалицията на Русия, Иран, Сирия и Ирак трябва да победи в борбата с тероризма, в противен случай целият близкоизточен регион ще бъде унищожен. Такъв извод прави сирийският президент Башар Асад в интервю за иранската новинарска телевизия ИРИНН, пише "Известия". Асад изтъква колко е важно взаимодействието между четирите страни и посочва, че сирийското ръководство няма доверие на САЩ, "имайки предвид политиката, водена от Съединените щати и съюзниците им в региона на Близкия Изток".
Точните удари на руските Въздушнокосмически сили предизвикаха паника и масово дезертьорство в редиците на терористите, пише "Московский комсомолец", като се позовава на Генералния щаб на федералните войски. "Въздушните удари подкопаха моралния дух на терористите", твърди и официозът "Росийская газета".
Въздушната операция в чужбина, при която Москва не използва свой сухопътен контингент, е уникална война в историята на Русия, заявява пред "РБК дейли" военният експерт Виктор Мураховски. Екстремистите, воюващи с правителството в Сирия, наброяват около 120 хил. души. За да се повлияе ходът на бойните действия, трябва да бъдат поразени не десетки, а хиляди цели, отбелязва политологът Анатолий Несмеян.
Бойците на ИД не представляват армия. Фактически те нямат централизирано снабдяване, значи няма и големи складове, бази и пунктове за управление, чието ликвидиране би могло сериозно да затрудни групировката в достатъчно обширни територии, пояснява той.
Руската глобална система за навигация ГЛОНАСС - "втората, а може би, да се надяваме, и първа по точност" в света според вицепремиера Дмитрий Рогозин, дава възможност на самолетите на Русия в Сирия да летят и да бомбардират позициите на терористичните групировки независимо от американската система Джи Пи Ес. Това има принципно значение и най-вече гарантира максимална ефективност на въздушните удари, пише "Независимая газета".
Руските военни нямат вяра на данните от Джи Пи Ес, защото те може да бъдат умишлено изопачавани, както заяви в събота пред радио "Руска служба за новини" генерал-майор Анатолий Нестечук от Въздушнокосмическите сили, обяснява вестникът. "Ведомости" критикува подхода на Русия към сирийския конфликт и по-специално думите на президента Владимир Путин, нарекъл пред Общото събрание на ООН лидера на близкоизточната страна Башар Асад "единствената легитимна сила в Сирия". "За Башар Асад може да се кажат много неща, но със сигурност той не е легитимна сила на равнище Сирия. Асад не контролира и половината територия на страната, той удави в кръв едно въстание, от четири години вече води гражданска война със стотици хиляди жертви от двете страни, а противниците му са убедени, че е използвал химически оръжия срещу тях. Всъщност няма никакви надежди населението на днешна Сирия някога да признае Асад за легитимен президент. Истинският проблем на Сирия е, че там няма нито една сила, която би могла да разчита на легитимност, затова няма на кого да се заложи", разсъждава всекидневникът.
Конфликтът в украински Донбас вече не е тъй остър дразнител в отношенията между Русия и Запада, както преди. На преден план в тях излиза сирийският проблем - това дава на Москва надежда за смекчаване на антируските санкции, пише "Комерсант" в коментар за срещата на "нормандската четворка", обсъдила миналата седмица уреждането на конфликта в Източна Украйна.