И САЩ, и Русия имат интерес от подобряване на отношенията си. Големи очаквания не могат да бъдат правени, но същевременно има податки, че и двете страни имат интерес от тласкане на събитията в Близкия изток в посока, която да е положителна за международната общност.
Това каза в интервю за БНР историкът доц. Костадин Грозев по повод предстоящата среща на Барак Обама и Владимир Путин в Ню Йорк. Според него от официалните изказвания на руските дипломати личат опити на Москва да създаде под своя егида антитерористична коалиция, в която САЩ остават донякъде изолирани. "В последните дни в Ню Йорк тече един много активен процес на дипломация. Има раздвижване в триъгълника "Москва – Вашингтон – Пекин". Като се съчетае и с "Ислямска държава", и с онова, което Обама направи във връзка с иранската ядрена програма. 70-годишнината от създаването на ООН е подходящ повод за тласкане напред и на световната дипломация", допълни той.
"Барак Обама тръгна с големи надежди и стремеж да покаже активна политика, но същевременно реалностите в Близкия изток се оказаха доста по-сложни от кабинетните построения във Вашингтон. В тази връзка се стигна до едно затлачване на американската външна политика и особено на опитите за едновременно и дипломатическо, и военно решение на проблемите. Все пак в речта, която Обама ще произнесе днес, е много вероятно дипломацията да вземе връх. На този фон е много интересна вчерашната заявка на Франция за една по-активна политика. С началото на военните операции на Франция срещу "Ислямска държава", Франция очевидно играе и в единия, и в другия лагер и търси начини най-малкото да не остане изолирана от намирането на трайно решение в региона", каза още Грозев.
Водещите кандидати за президент на САЩ от Републиканската партия в момента са извън голямата дипломация и нямат много голям опит във външната политика, коментира експертът. Въпреки това идването на такъв човек в Белия дом може да даде рестарт на външната политика на страната, завърши Грозев.