Военните разходи в глобален мащаб са по-малко през 2013 г., заради съкращения в САЩ и голяма част от Запада, но разходите постоянно нарастват в останалата част на света, особено Африка и Близкия изток, съобщиха международни наблюдатели в доклад, съобщи БТА.
Военните разходи извън Запада са нараснали с 1,8% през 2013 г., който прави общия световен разход близо 1.7 трилиона щатски долара, според най-новия доклад от Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI), неправителствена организация, която следи конфликтите по света.
"Нарастването на военните разходи в развиващите се страни продължава с неотслабваща сила", каза Сам Перло-Фрийман, един от авторите на доклада. "Дори ако в някои случаи това е естествена последица от икономическия растеж или в отговор на нуждите на реалната сигурност, в други случаи то е разпиляване на приходи от природни ресурси, на решения на автократичните режими, или заради появата на регионални състезания по въоръжаване", поясни той.
Процентното изменение на тези разходи е показано като е взета предвид инфлацията.
САЩ, където е най-големият бюджет за отбрана, са го отрязали със 7,8 % с края на операциите в Ирак, по-ранното изтегляне от Афганистан и автоматичните съкращения на разходите, възприети от Конгреса през 2011 година.
Следващите три страни в оръжейната класация (Китай , Русия и Саудитска Арабия ) обаче са сред 23- те държави, които са увеличили повече от два пъти своя бюджет от 2004 г. насам.
В Близкия изток, бюджетите за военни цели са се увеличили с 4% през 2013 година. Тази оценка остава под въпрос защото няма налични данни за ОАЕ, Иран , Катар и Сирия. "И дори когато такива данни се съобщават, те не показват може би всички военни разходи", според Перло-Фриман.
В Африка военните разходи са нараснали с 8,3%, стимулирани от приходите от петрол в страни като Алжир и Ангола.
Военните разходи са по-малко през 2013 г.
- 14.04.2014 | 09:52
- 1438