Учени от Калифорнийския университет установиха, че гледането, слушането и четенето на травмиращи новини може да се окаже пагубно за цялостното здраве на хората.
Изследването е било проведено заради въздействието на медиите върху нивото на стреса, оказван върху аудиторията по време на терористичните атаки срещу Световния търговски център и бомбения атентат по време на маратона в Бостън, пише "Новинар".
„След шест часа медийно отразяване атаките предизвикват много по-високи нива на стрес у зрителите, отколкото при прякото въздействие при терористичните нападения”, се посочва в изследването.
Втрещената аудитория започва да изпитва симптоми на остър стрес (натрапчиви мисли, усещане като на ръба, избягване на напомняния на събитието и чувство за пълна незаинтересованост) с всяка нова подробност и лоша новина, дошла от телевизията, социалните медии, печата или радиото.
За сравнение хората, преживели на живо травмиращите събития, с времето започват да се успокояват, допълват учените.
Изследването стига до сходни заключения с проучването, проведено от Silver след терористичните атаки на 11 септември 2001 г. и войната в Ирак. Тогава психолозите установиха скок във физическите и психическите заболявания до три години след инцидентите сред хората, които не са били пряко изложени на трагичните събития. Изследването обаче засягаше само телевизионното влияние върху аудиторията.