От момента, в който бе изведен в орбита през 2009 г. космическият телескоп „Кеплер" буквално промени представата ни за Вселената.
Търсачът на екзопланети (планети извън Слънчевата система) откри 134 свята в 76 звездни системи, чието съществуване вече е потвърдено. Сред откритията са и други 3538 „планети-кандидати", които чакат потвърждение (според учените шансът за това е 90%).
Използвайки събраните от „Кеплер" данни група астрономи от Университета на Калифорния в Бъркли пресметнаха, че 22% от подобните на Слънцето звезди в Млечния път имат „земеподобна" планета в своята система. В абсолютни цифри това означава, че в нашата галактика има около 11 млрд. потенциално обитаеми планети като Земята. Ако бъдат взети предвид други изследвания за броя на земеподобните планети около звездите червени-джуджета, консервативната оценка за броя на обитаемите светове в Млечния път може да достигне 40 млрд, пише сп. "Обекти".
Това е изключително добра новина и надхвърля дори очакванията на най-големите оптимисти сред писателите фантасти. Допълнителна „екстра" от актуалното изследване е, че най-близкия свят като Земята трябва да се намира буквално в нашия „галактически квартал". Според съавтора на проучването Ерик Петигура новите данни сочат, че най-близката земеподобна планета около звезда подобна на Слънцето, трябва да се намира на около 12 светлинни години от нас.