Точно на това залагат продавачите на новите, синтетични дроги, които нашироко се рекламират в интернет, предаде Дойче Веле.
Те носят безобидни имена и се предлагат нашироко по интернет-сайтовете като "смес от подправки за смъркане". Всъщност и продавачите, и клиентите са наясно, че тези "природни смеси" не са нищо друго, освен наркотици, които могат да се пушат. Същото се отнася и до прахообразните "торове за цветя" и "соли за вана", които също се рекламират в интернет.
Тези вещества се наричат "легални наркотици", тъй като в повечето случаи за продажбата им законова забрана няма и могат да бъдат закупени без никакъв проблем. А широко разпространената заблуда е, че това, което може да се купи законно, не би трябвало да е много опасно.
Синтетични отрови
Най-вече младите потребители обаче не си дават сметка, че опиянението се постига не от включените в прахчето "природни смеси", а от синтетично създадени наркотици, добавени към сместа. Често това са канабиониди, т.е. вещества, чието въздействие е подобно на това на хашиша и марихуаната.
Други пък са продукти на химията, синтезирани в рамките на фармацевтичните изследвания, но снети от пазара поради твърде силните им странични явления или защото не са предизвикали очаквания терапевтичен ефект. Третата група са амфетамините - възбуждащите средства, използвани още през 90-те години за производството на синтетичната дрога "екстази".
Новите синтетични наркотици обаче са много по-силни и често може да се стигне до огромно предозиране с мощен психотичен ефект. Същото важи за опиатите, при които рискът е, че човек може да заспи и да умре, поради спиране на дихателната активност. При амфетамините съществува опасността от сърдечно-съдови усложнения, застрашаващи живота.
Под лупата
Според д-р Феликс Третер от мюнхенската клиника "Изар" концентрацията върху законодателните и полицейските мерки определено не е достатъчна. Издаването на все нови забрани не помага. В много по-голяма степен би трябвало да се заложи на превантивните мерки сред онези млади хора, които са потенциално застрашени от привикване.
Полезен превантивен проект вече е в ход във Виена. Експерти от местния медицински университет обикалят местата, където се консумират най-големи количества синтетични дроги - например различните музикални клубове. Там посетителите могат доброволно да предадат своите прахчета за изследване.
Методите на бърз анализ дават точна информация за съдържанието на смеските. Виенският екип се състои от химици, токсиколози, социални работници и квалифицирани консултанти по наркотиците. Ръководителят Райнер Шмит обобщава напрупания вече 15-годишен опит така: "Младежите идват при нас и казват - щом препаратът съдържа тези вредни вещества, не го искаме. Те ни вярват и именно това е най-важното."