Гамбийските законодатели предстои да обсъдят в понеделник дали да отменят забраната за генитално осакатяване на жени – практика, която зачестява през годините, въпреки че е забранена, съобщава БТВ.
Женското обрязване е опасна операция, разпространена най-вече в Африка. Процедурата включва всяко умишлено отстраняване на части от женските гениталии по немедицински причини.
Извършва се върху малки момичета и е осъждана от почти всички световни организации за човешки права.
Някои общности го разглеждат като начин да защитят девствеността на момичетата, да ограничат сексуалността им или дори да ги предпазят от изнасилване. За мнозина е обред, който гарантира приемането на жените в обществото.
В Гамбия, например, където засяга три четвърти от жените, се счита за ислямско религиозно задължение.
Депутатът Алмамех Гибба представи законопроекта за отмяна по-рано този месец, като според него забраната нарушава правото на гражданите да изповядват и прилагат своята религия и култура. Гамбия е преобладаващо мюсюлманска страна.
Ако законопроектът е одобрен, държавата ще стане първата в света, която отменя забраната, известна с абревиатурата FGM (female genital mutilation).
Комисията може да внесе изменения в законопроекта и се очаква да го върне за гласуване в Националното събрание - процедура, която обикновено отнема поне три месеца.
През 2015 г. Гамбия наложи високи глоби и затворнически присъди за тези, които продължават да извършват болезнената процедура. Това доведе до спад на жестоката процедура, въпреки че не е изчезнала напълно.
Световните организации за правата на човека се борят за премахването на процедурата изцяло.
Европейският парламент от дълго време настоява за общи действия за премахване на женското генитално осакатяване, като призовава ЕК да включи мерки за слагане на край на практиката в новата стратегия на ЕС за равенство на половете.
Парламентът иска също така да се осигури помощ на жертвите и да се въведат мерки за предотвратяване в различни области - здравеопазване, даване на убежище, образование, заетост и др.
„Гениталното осакатяване на жени засяга над 200 милиона души по света, 600 000 от които живеят в Европа. Трябва да предприемем решителни действия, за да постигнем промяна, да премахнем тази практика, ако искаме да изпълним целите за нулево генитално осакатяване на жени до 2030 г.“, пишат в официалния сайт на Европейската комисия.
От СЗО също заявяват, че практиката няма никакви ползи за здравето и може да доведе до прекомерно кървене, шок, психически проблеми и дори смърт.