Полицията в Етиопия арестува френски журналист по подозрение в "заговор за създаване на хаос", заяви днес неин представител, цитиран от Ройтерс. Антоан Галендо е бил задържан в четвъртък, докато е изпълнявал служебни задължения в столицата Адис Абеба, съобщи преди два дни "Африка интелиджънс" - интернет портал за новини от континента. По негова информация в събота съдия е удължил задържането на Галендо до 1 март.
Говорители на етиопското правителство и полицията за момента не са отговорили на запитванията на Ройтерс за коментар.
"Африка интелиджънс" заяви, че Галендо е "заподозрян в заговор за създаване на хаос в Етиопия и е бил подведен под съдебна отговорност на 24 февруари". В текста се добавя, че негов адвокат е присъствал на изслушването и е бил информиран за обвиненията.
Порталът "Африка интелиджънс" заяви, че "осъжда несправедливия арест, и "призовава за незабавното освобождаване" на френския журналист.
Активисти за правата на човека многократно са критикували ограниченията, които Етиопия налага на свободата на печата, особено при отразяването на конфликти и кризи в областта на сигурността.
Базираният в Ню Йорк Комитет за защита на журналистите каза, че най-малко осмина етиопски журналисти са били задържани от август, отбелязва Ройтерс. През последните години чуждестранни журналисти са били гонени от Етиопия или са им били отказвани акредитации за работа. Последните арестувани чуждестранни представители на медии обаче бяха двама шведски журналисти през 2011 година. Те бяха осъдени на 11 години затвор по обвинения, че са помагали на бунтовническа организация и са влезли в страната незаконно, но на следващата година бяха оправдани и освободени.
Премиерът на Етиопия Абий Ахмед освободи десетки вкарани в затвора представители на медии, когато дойде на власт през 2018 г., като част от предприетите политически реформи. Според критици обаче правителството му е предприело строги мерки срещу дисиденти след избухването на граждански конфликти, включително войната от 2020 г. до 2022 г. в северния щат Тигре.
Абий твърди, че гарантира стабилност, законност и ред в многоетническата страна.